Skip to main content

Wszystko o oknach

Nieprzypadkowo miejsca przyjazne i otwarte na nowe doznania określa się mianem "okno na świat". Poetycka nazwa równie dobrze może mieć zastosowanie w naszych domach. I tam, okno może pełnić różne role. Warto zastanowić się nad urządzeniem tak potrzebnego elementu wyposażenia mieszkania. Dobrze dobrane, wykonane i wreszcie zaaranżowane spełnią kryteria najważniejszego miejsca w pokoju.

Kobieta otwierająca okno zamontowane przez firmę Okno-Świat z Nowego Targu

Jakie okna są najlepsze?Po pierwsze musimy dobrać odpowiedni materiał. Tradycyjne okna, jak zresztą i całe domy były wykonywane z drewna. Kiedy naturalny budulec uzupełniły inne materiały rozpoczęło się współzawodnictwo o miano najlepszego tworzywa na otwory okienne. Jak w każdych zawodach ujawniły się mocne i słabsze strony współzawodników a konkurencje zamykały się w określeniach: trwałość, niezawodność, szczelność i estetyka. Co warte uwagi, nawet tradycyjne materiały, takie jak drewno nie pozostały w tyle, a jakość wykonania i precyzja sprzyjały pojawieniu się coraz lepszych produktów w handlu. W dzisiejszych czasach wyspecjalizowane firmy, chociażby okna Okno-Świat z Nowego Targu, w ramach kompormisu swojej ofercie posiadają okna zarówno drewniane jak i aluminiowe. 

Biżuteria dla naszego okna

 

Aby zachować prywatność i ustrzec się przed promieniowaniem UV, a także w upalne dni zyskać cień zastosujmy rolety materiałowe lub rzymskie. Odpowiednio dobrane będą nie tylko zdobić kącik okienny, lecz także spełnią rolę firanki. Oferta rynkowa jest duża a wszystkich typów jest co najmniej kilkanaście. Wystarczy się rozejrzeć, by znaleźć odpowiadający użytkownikowi model. 

Pracownik firmy Okno-Świat w trakcie montażu okien

Plusy i minusy okien aluminiowych

W ostatnich latach można usłyszeć wielu zwolenników okien aluminiowych. Jak się zaraz okaże, nie warto lekceważyć dość licznego chóru tych głosów. Przy doborze okien, a niewątpliwie jest to dość poważna decyzja, trzeba rozważyć wszelkie "za" i "przeciw". Zwolenników okien z aluminium przekonują zalety, na które warto rzucić okiem. Zajmie to tylko chwilę. Stopy aluminium są trwałe i plastyczne, a co za tym idzie wspaniale sprawdzają się w dużych konstrukcjach. Często stabilne, aluminiowe ramy mogą pomóc w ustawieniu przeszklonych przestrzeni służących różnym celom, z których nie ostatnim będzie uprawa roślin przez cały rok. Zanim jednak nie-sadownicy odrzucą ten argument przypomnijmy, że w dzisiejszym budownictwie architekci i inżynierowie bardzo lubią umieszczać szklane ściany w miejsce litego betonu i pustaków. W tym rozwiązaniu stopy aluminium sprawdzą się doskonale.

EnergooszczędnośćEnergooszczędność jest kolejnym uzasadnieniem wyboru aluminium jako tworzywa do ram okiennych. Stosuje się przy montażu kauczukowe uszczelki, które zatrzymują wytworzone ciepło wewnątrz i nie dopuszczają zimowych chłodów z zewnątrz. Z kolei jeśli chodzi nam o trwałość i wygląd przyjrzyjmy się szerokiej gamie profili aluminiowych. Dość powiedzieć, że przytoczone profile przy dobrym doborze i montażu są w stanie cieszyć oko. Można je malować proszkowo bądź stosować okleiny. 


Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 7 dni temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...
Wojciech 1 miesięcy temu Czy koncentratory tlenu są bezpieczne?
Chyba każde urządzenie stosowane niezgodnie z jego przeznaczeniem może być ...
Myślę, że warto korzystać ze stacji kontroli pojazdów nawet dla ...
Trzeba zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację po zabiegu, zwłaszcza w ...