Skip to main content

Jak interpretować mowę ciała?

Codzienną komunikację każdego człowieka można podzielić na werbalną i niewerbalną. O ile werbalna jest dosyć oczywista, ponieważ nie licząc ironii i sarkazmu, większość komunikatów jest prosta w interpretacji i nie pozostawia wiele wątpliwości, tak w przypadku komunikacji niewerbalnej sprawa robi się dużo trudniejsza.

Jak interpretować gesty u innych ludzi?

Mowa ciała, czyli drugi język człowieka

Każdego dnia towarzyszy nam komunikacja werbalna, ponieważ jest ona najprostsza zarówno w odczytywaniu, jak i kontrolowaniu. Nie zdradzamy więcej niż chcemy i za każdym razem mamy pełną kontrolę nad tym co mówimy. W przypadku komunikacji niewerbalnej jest już dużo trudniej. Mowa ciała bardzo często jest wręcz bezwiedna, ponieważ organizm sam wymusza pewne odruchy i gesty. Zdecydowana większość z nich dzieje się poza świadomością, choć istnieją sposoby, by wyuczyć inne reakcje ciała.

Umiejętność czytania mowy ciała ułatwia poruszanie się w kontaktach międzyludzkich. Osoby potrafiące czytać mowę ciała mają przewagę nad innymi, ponieważ są w stanie łatwiej wykryć kłamstwo, lub zdobyć czyjeś zaufanie. Umieją oni też stwierdzić chociażby jak zachowuje się zakochana nieśmiała dziewczyna, albo rozpoznać, czy rozmówca czuje się przy nich komfortowo.

Czego można dowiedzieć się z mowy ciała?

Uważne obserwowanie innej osoby pozwala ustalić bardzo dużo konkretnych informacji na jej temat. W przypadku słuchaczy łatwo określić ich zainteresowanie aktualnie podjętym tematem, czy też ich gotowość do podjęcia dyskusji. W przypadku spotkań towarzyskich osoba potrafiąca umiejętnie czytać mowę ciała będzie potrafiła skutecznie określić zainteresowanie sobą drugiej osoby.

Na stronie www.aleploteczki.pl znaleźć można wiele wskazówek, jak wykorzystać odczytywanie mowy ciała na randkach, co może ułatwić nawiązywanie relacji jak i uniknąć wielu rozczarowań. W przypadku obserwowania otoczenia również można wiele dowiedzieć się z mowy ciała. W łatwy sposób można ustalić, kto cechuje się wysoką pewnością siebie i jest gotowy do nawiązania nowych znajomości, a kto przyjmuje postawę defensywną i woli unikać jakichkolwiek bliższych kontaktów.

Czego można się dowiedzieć z mowy ciała?

Skuteczne czytanie mowy ciała

By umiejętnie czytać mowę ciała, niezbędne jest zrozumienie schematu powstawania komunikatów niewerbalnych. W przypadku części z nich, takich jak gestykulacja, dochodzi jedynie w przypadku aktywnej komunikacji i są one dodatkową formą ekspresji, która również może zdradzić prawdziwe intencje oraz rzetelność rozmówcy. Niektórzy odruchowo gestykulują nadmiernie, co może być odczytywane jako sposób radzenia sobie z brakiem pewności siebie oraz małej wiary w wypowiadane słowa. Niektóre odruchy powstają jedynie w sytuacjach większego stresu, jak na przykład w momencie kłamania, ponieważ jest to sytuacja stresująca dla podświadomości.

W przypadku mowy ciała niezwiązanej bezpośrednio z dyskusją trzeba zwracać uwagę na wiele innych czynników. Jeśli chce się wiedzieć więcej na temat swojego słuchacza, czy też innej osoby przebywającej w tym samym pomieszczeniu, niezbędne jest obserwowanie nie tylko dłoni, ale też nóg, ułożenia ciała jak i mimiki twarzy. Najlepiej czytają mowę ciała uważni obserwatorzy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 1 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 2 miesięcy temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...