Skip to main content

Domek holenderski — czy warto go kupić?

Chcesz zamieszkać na działce, zanim ukończysz budowę domu? A może pasjonujesz się ogrodnictwem, spędzasz dużo czasu na działce rekreacyjnej i szukasz alternatywy dla domku drewnianego lub murowanego? Wybierając mobilny domek holenderski, nie tylko unikniesz wielu formalności i kosztów, ale także zyskasz gotowe i dobrze wyposażone wnętrze. Zastanawiasz się, czy warto kupić domek holenderski? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czy można zamieszkać w mobilnym domku holenderskim?

Domek holenderski czy angielski?

Zarówno domek holenderski, jak i angielski to domki mobilne z możliwością przewiezienia w dowolne miejsce. Wykonane są w technologii szkieletowej, a ich konstrukcja opiera się ramie stalowej. Oba rodzaje domków różnią się nieco pod względem wyglądu i sposobu dekoracji — domek angielski rozpoznasz po elementach charakterystycznych dla stylu angielskiego. Jednak różnice między nimi są na tyle małe, że nazwy obu modeli często stosuje się zamiennie. Jeśli trudno Ci wybrać model domku mobilnego, na stronie https://www.mobilnedomkins.pl/jaka-jest-roznica-miedzy-domkiem-holenderskim-a-angielskim.html, przeczytasz, co wyróżnia domek holenderski, a co domek angielski.

Domek holenderski — jakie formalności trzeba załatwić?

Chociaż w polskim prawie brakuje definicji domku holenderskiego, obiekty te podlegają przepisom prawa budowlanego. Liczba formalności do załatwienia zależy od powierzchni domku. Jeśli nie przekracza ona 35 m², wystarczy, że zgłosisz w urzędzie chęć postawienia takiego obiektu. Pamiętaj, że tymczasowe domki holenderskie mogą stać na działce co najwyżej 120 dni. Potem należy je przenieść w inne miejsce. Gdy chcesz postawić niewielki domek mobilny na stałe lub domek o powierzchni ponad 35 m², wystąp o pozwolenie na budowę. Przygotuj też dokument poświadczający prawo do dysponowania działką pod budownictwo rekreacyjne i projekt budowlany, który udostępni Ci sprzedawca domku.

Domek holenderski — jakie ma wyposażenie?

Wyposażenie domku holenderskiego w zupełności wystarczy do tego, aby komfortowo tam mieszkać. Wewnątrz jest salon z kanapą, fotelami i stolikiem, kuchnia z szafkami, zlewem i kuchenką gazową, a także łazienka z kabiną prysznicową i toaletą. Na podłogach znajduje się wykładzina, na ścianach panele lub boazeria, a w oknach zasłony. Standardowym wyposażeniem nowoczesnych domków holenderskich jest piec gazowy z regulatorem temperatury wewnątrz.

Jaki pozwoleń wymaga postawienie i zamieszkanie w domku holenderskim?

Ile kosztuje domek holenderski?

Na rynku dostępne są zarówno nowe, jak i używane domki holenderskie. Ceny tych drugich zaczynają się od 30 tys. zł. Decydując się na tani domek używany, oceń jakość wykonania obiektu, stan instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i sprawdź, czy wymaga remontu. Nowy domek holenderski kupisz za ok. 100 tys. zł lub więcej. Cena zależy od Twoich potrzeb. Jeśli interesuje Cię duży domek mobilny o wysokim standardzie wyposażenia, przygotuj się na wydatek ok. 200 tys. zł.

Dlaczego warto kupić domek holenderski?

Mimo podatności na korozję czy nie najlepszej wentylacji warto kupić domek holenderski. Rozwiązanie to wyróżnia się niską ceną w porównaniu z budową tradycyjnego domu letniskowego. Decydując się na domek holenderski, kupujesz obiekt łatwy do ustawienia na działce i gotowy do zamieszkania — z pełnym wyposażeniem i niezbędnymi instalacjami. Możesz liczyć na duży wybór domków o różnej wielkości i szybką realizację planów o domku rekreacyjnym.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Marcelina · 1 miesięcy temu
    Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski to dokładnie to samo... Aż jestem teraz ciekawa jak wyglądają oba te rodzaje.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 1 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 2 miesięcy temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...