Skip to main content

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków na drodze?

Wypadek drogowy to pojęcie, które często słyszymy oglądając telewizję, słuchając wiadomości, czy przeglądając portale internetowe. Stale wzrastająca liczba samochodów na drogach powoduje, że ryzyko kolizji zwiększa się z dnia na dzień. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co przyczynia się do tego, że coraz częściej mamy do czynienia z tymi nieprzyjemnymi wydarzeniami?

Co najczęściej powoduje wypadki drogowe?

Wypadki samochodowe z winy kierowców

Analiza wypadków drogowych jest szerokim pojęciem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, na kim ciąży największe ryzyko spowodowania takiego zdarzenia. Otóż jedną z grup są kierowcy. To osoby, które niejako powinny dbać o jak największe bezpieczeństwo na drogach. Wspomniane twierdzenie wynika z faktu, że to właśnie oni są w głównej mierze odpowiedzialni za ruch uliczny, w związku z czym bezpieczeństwo innych jest też bezpieczeństwem ich samych.

Jakie są główne przyczyny wypadków?

Tymczasem, jak się okazuje, wypadki spowodowane winą kierującego nie należą do rzadkości. Same czynniki są natomiast różnorodne. Wydaje się, że jednym z najczęstszych powodów, przyczyniających się do tych zdarzeń jest nadmierna prędkość. Zbyt szybka jazda, niezgodna z obowiązującymi przepisami, to istotny czynnik ryzyka. Co więcej, niedostosowanie prędkości do panujących ograniczeń sprawia, że w momencie zaistnienia konkretnego zdarzenia, jego skutki są nieporównywalnie większe.

Za wypadki drogowe odpowiada również nieustąpienie lub wymuszenie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem. Przytoczone okoliczności są najczęściej widoczne wśród ruchu miejskiego. Rzadziej spotyka się wspomniane zachowania w odniesieniu do dróg szybkiego ruchu. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że na trasach, gdzie prędkość jest zdecydowanie wyższa, należy liczyć się z reguły z niewspółmiernie większymi stratami.

Poza wspomnianymi dotychczas zagadnieniami kierowcy mogą spowodować również wypadki, które są następstwem niezachowania dostatecznej odległości pomiędzy pojazdami czy nieprawidłowego wyprzedzania. Obydwa warianty są niezwykle groźne w szczególności, gdy mają miejsce na jezdniach, gdzie dozwolona prędkość jest wyższa niż 50 km/h. Nieumiejętne wyprzedzanie pojazdu, czasami w niedozwolonym miejscu, może doprowadzić do zderzenia czołowego.

Pomoc drogowa Wrocław

Kto jeszcze odpowiada za wypadki drogowe?

Do tej pory analizowaliśmy wypadki drogowe w kontekście winy kierowców. Nie oznacza to, że jest to jedyna grupa, która odpowiada za niebezpieczne zdarzenia. Wiele osób z pewnością uważa, że istotnym czynnikiem są warunki atmosferyczne. Oczywiście, mają one poniekąd wpływ na sytuację na drodze, jednak o dziwo nie aż tak duży, jakby nam się zdawało. Po drugiej stronie medalu zdecydowanie należy natomiast wskazać pieszych.

Wypadki z udziałem pieszego zdarzają się najczęściej w porach nocnych. Wpływ na to ma m.in. nieprawidłowe oznakowanie przechodnia, który niejednokrotnie nie jest odpowiednio widoczny dla kierowcy. Poza tym piesi stosują się również do zabronionych czynności, takich jak przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle czy nagłe wtargnięcie na jezdnię.

Jak zachować się w razie wypadku drogowego?

W razie kolizji najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów, czy uczestników wypadku. Następnie należy zadzwonić po odpowiednie służby oraz pomoc drogową, która pomoże usunąć usterkę pojazdu lub odholować auto, które z powodu wypadku, stało się niesprawne do dalszej trasy.

Kto najczęściej powoduje wypadki drogowe?

Jaka grupa to najczęstsze ofiary wypadków w 2024?

Według danych podawanych przez Europejski Trybunał Obrachunkowy grupa, w której jest najwięcej ofiar wypadków śmiertelnych, to niechronieni użytkownicy dróg, tzn. piesi, rowerzyści i motocykliści (46%). Na drugim miejscu są pasażerowie samochodów (45%). Oprócz tego niechronieni użytkownicy są ofiarami prawie 70% wypadków śmiertelnych, mających miejsce na obszarach miejskich.

Najwyższy współczynnik śmiertelności można zaobserwować w grupie osób młodych (18-24 lata), a w drugiej kolejności u osób w wieku 65 i więcej lat.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.