Skip to main content

Wszystko co musisz wiedzieć o montażu kominka – przeczytaj wywiad ze specjalistą!

Kominek to element wyposażenia, który coraz częściej gości w naszych domach, dodając wnętrzom elegancji i przytulnego charakteru. Blask prawdziwego ognia i ciepło płynące z kominka umilają długie jesienne i zimowe wieczory oraz sprzyjają rodzinnym rozmowom. Jest to jednak dość duża inwestycja, którą należy dobrze przemyśleć, tak by zdecydować się na rozwiązania odpowiadające naszym potrzebom oraz budżetowi. Co należy wiedzieć przed montażem kominka? Na jaki kominek się zdecydować. Przeczytaj nasz wywiad ze specjalistą i uzyskaj odpowiedzi na te pytania.  

Czy warto zamontować kominek w domu rodzinnym?

Czy kominek to dobra inwestycja?

Zakup kominka to bez wątpienia inwestycja na lata, dlatego decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana, tak by wybrany model spełniał nasze oczekiwania i wszelkie potrzeby domowników. W końcu posiadanie kominka może mieć wiele zalet, o ile odpowiednio wszystko zaplanujemy. Jedną z nich jest bez wątpienia aspekt dekoracyjny, bowiem kominek potrafi całkowicie odmienić wygląd danego pomieszczenia, nadając mu wyjątkowej elegancji oraz odrobinę luksusowego stylu. Dla większości inwestorów równie istotna będzie funkcja grzewcza kominka, która pozwala na dogrzanie całego domu w sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną.

Kominek - co warto wiedzieć

Co warto wiedzieć przed zakupem i montażem kominka? – Kilka pytań do eksperta

Red.: Czy istnieją jakieś wymogi, które uniemożliwiają montaż kominka w domu?

Ekspert: „Oczywiście, istnieją takie wymogi. Przepisy przeciwpożarowe jasno określają, że kominki mogą być montowane jedynie w budynkach mieszkalnych, takich jak domy jednorodzinne, budowa zagrodowa, rekreacja indywidualna oraz niskie budynki wielorodzinne. Ograniczenie to związane jest z potrzebą zapewnienia stałej drożności szybu kominowego. Co więcej, kominek musi znajdować się w sąsiedztwie komina, a sam przewód kominowy powinien mieć długość co najmniej 4 metrów. Z kolei średnica przewodu powinna być odpowiednio dopasowana do średnicy wylotu spalin danego wkładu kominkowego. Należy zadbać również o odpowiednie zabezpieczenie płytami izolacyjnymi ścian oraz podłoża. Są to oczywiście podstawowe wymogi, reszta zależy od rodzaju kominka, który wybierze inwestor.”

Red.: Jaki rodzaj kominka jest Pana zdaniem najlepszy?

Ekspert: „Trudno jest jednoznacznie określić, który rodzaj kominka będzie najlepszy, ponieważ jest to kwestia w pełni indywidualna, zależna od wielu czynników i upodobań inwestora. Na rynku znajdziemy wiele modeli, wśród których wyróżniamy:

  • Kominki opalane drewnem, czyli jedne z najtańszych w eksploatacji rodzajów kominków. Decydując się na tego typu modele, warto jednak pamiętać, że drewno powinno być odpowiednio sezonowane i charakteryzować się wilgotnością wynoszącą około 30%.
  • Kominki elektryczne, których ogromną zaleta jest fakt, że mogą być montowane nawet w blokach. Są równocześnie dość drogie w eksploatacji, ponieważ do ich używania potrzebna jest energia elektryczna.
  • Kominki gazowe o niewielkich rozmiarach i prostym montażu. Tu niestety również musimy się liczyć ze sporym kosztem eksploatacji, szczególnie w przypadku chęci ogrzania dużych pomieszczeń.
  • No i oczywiście biokominki, które montowane są zarówno w domach, jak i na tarasach i ogródkach. Taki kominek na biopaliwo to piękna ozdoba, jednak warto pamiętać, że nie nadają się one do ogrzewania pomieszczeń.

Nie zapominajmy również o tym, że wybór kominka to również wybór wkładu kominkowego. Możemy tu postawić na kominek z otwartym paleniskiem, który pełni raczej funkcję dekoracyjną. Taki wkład kominkowy ogrzewa tylko najbliższą okolicę kominka, reszta ciepła ucieka przez komin. Co więcej, kominki otwarte nie są ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ produkują sporo spalin. Drugi rodzaj wkładów to kominki z zamkniętym paleniskiem, które dają już spore możliwości grzewcze, są ekologiczne i bardzo nowoczesne.”

Red.: „Dziękuje za tak dokładny opis. Pozostaje zatem pytanie, na jakie czynniki zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zakupu kominka?”

Ekspert: „Myślę, że na początku warto przemyśleć lokalizację kominka, tak by znajdował się on w centralnej części domu, a ciepło wydobywające się z paleniska rozchodziło równomiernie po całym budynku. Nie bez znaczenia będzie tu również design kominka, który powinien być dopasowany do styl całego domu. Kolejny aspekt to rodzaj paliwa, którym chcemy palic w naszym kominku. Może to być drewno, gaz, prąd lub biopaliwo. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego ten wybór warto dobrze przemyśleć.”

Red. W imieniu czytelników serdecznie dziękuje za te fachowe porady.

Tego krótkiego wywiadu udzielił nam pan Andrzej właściciel firmy Kominki Lexus www.kominkilexus.pl działającej na terenie Wrocławia i okolic. Pamiętajmy również, że aspektem kluczowym dla bezpieczeństwa użytkowania kominka oraz jego efektywnego działania jest poprawny montaż całej instalacji. Jest to możliwe jedynie przy współpracy z doświadczonymi specjalistami znającymi specyfikę działania kominków oraz wszelkie normy ochrony przeciwpożarowej.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...