Klejenie taśm przenośnikowych - metody i ich zastosowanie
Taśma przenośnikowa należy do głównego elementu przenośnika taśmowego, którego najważniejszym zadaniem jest transportowanie różnego rodzaju materiału. Taśma, aby była w stanie dobrze znosić oddziałujące na nią siły wzdłużne musi być wykonana w sposób solidny, a także w przypadku ewentualnych awarii, do których dochodzi przy intensywnej produkcji, precyzyjnie klejona. Klejenie odbywa się na dwa sposoby, jest to klejenie na zimno i na gorąco. Przyjrzyjmy się różnicom, które występują pomiędzy tymi metodami.
Taśma przenośnikowa klejona na zimno
Metodę tę możemy zastosować przede wszystkim w przypadku taśm niewielkich, których szerokość jest mniejsza niż 100 cm oraz tych, które znajdują się w miejscach trudnodostępnych. To właśnie ten ostatni element przemawia za metodą klejenia na zimno, a stosuje się ją przy połączeniach schodkowych, a w szczególności przy dwóch lub trzech przekładkach. Wykonuje się wtedy takie czynności jak uzupełnienie szczeliny, zamykanie połączeń, złączenie elementów, a na końcu dociskanie ich. Do wykonania tej pracy jest niezbędny dwuskładnikowy, szybkoschnący klej, którego zastosowanie gwarantuje, że naprawa jest wykonana w sposób szybki i przede wszystkim trwały.
Taśma przenośnikowa klejona na gorąco
Ta metoda, zwana również metodą wulkanizacji ma zastosowanie przy taśmach o szerokości większej niż 100 cm, a do ich klejenia używa się specjalnych pras. Najważniejszym atutem tej metody jest bardzo duża trwałość zespolenia, która jest bardzo zbliżona do pierwotnej wytrzymałości produktu. Profesjonalne klejenie taśm przenośnikowych z wykorzystaniem tej metody odbywa się przy użyciu klejów na bazie kauczuku lub gumowych mieszanek, które następnie poddajemy procesowi wulkanizacji w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem.
Inne metody klejenia taśm przenośnikowych
Bardzo rzadko stosuje się także inne sposoby klejenia taśm, a należą do nich metody mechaniczne, gdzie scalanie odbywa się za pomocą stalowych konstrukcji. Ta metoda ma jednak zastosowanie tylko tymczasowe, a stosuje się ją podczas przeprowadzania standardowych napraw wulkanizacyjnych.
Zastosowanie taśm przenośnikowych
Taśmy przenośnikowe mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, a strona rubbelt.pl/oferta.html pozwala zapoznać się z wszelkimi usługami związanymi z wykorzystaniem i instalacją taśm. Z ich pomocą transport wewnętrzny na terenie fabryki lub zakładu odbywa się w sposób sprawny i szybki, a to z kolei ma wpływ na wydajność pracy. Za pomocą taśm przenośnikowych można z powodzeniem transportować ciężkie przedmioty, jak również artykuły spożywcze, dlatego znajdą one zastosowanie zarówno w przemyśle ciężkim, jak również w spożywczym. Można ich używać podczas sortowania śmieci, czy też podczas prac wykonywanych na tartaku. Można powiedzieć, że mechanizmy te są nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, gdzie spełniają istotną rolę podczas transportu przeróżnego rodzaju asortymentu.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy
-
Koszula dla Pana Młodego. Podpowiadamy, jak wybrać tę idealną!
-
Wpływ sztucznej inteligencji na rozwój systemów ERP
-
Jaki typ moskitiery wybrać?
-
Różnice między windą osobową, towarową a gastronomiczną – jakie są ich najważniejsze cechy?
-
Co warto wiedzieć przed wynajmem lokalu? Obowiązki i prawa obu stron umowy
Najpopularniejsze wpisy
-
Szybko powstające domki
-
Ile kosztuje montaż klimatyzacji? - TOP 3 firmy zajmujące się klimatyzacją w Gdańsku
-
Czy zabieg plastyki powiek na NFZ jest możliwy?
-
Nauka makijażu
-
Przedszkole dla każdego dziecka