Skip to main content

Jakie są sposoby na wybielanie zębów? Przeczytaj jakie efekty przynosi ten zabieg i czy warto go zrobić!

Idealnie białe zęby są marzeniem wielu osób. Niestety, picie wina, kawy i herbaty, palenie papierosów,  spożywanie niektórych potraw — wszystko to może prowadzić do zmiany ich barwy. Na szczęście obecnie, dzięki nowoczesnym technikom wybielania uzębienia, można łatwo przywrócić uśmiechowi dawny blask.

Ile kosztuje wybielanie zębów? Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Wybielanie zębów — kiedy można je przeprowadzić?

Jak możemy przeczytać na stronie Nova Dent, należącej do renomowanego gabinetu stomatologicznego z Nowego Sącza, zęby, które mają zostać poddane wybielaniu, powinny być przede wszystkim zdrowe. Warto więc, w ramach przygotowania do zabiegu, udać się do dentysty i skontrolować ich stan, a w razie konieczności — poddać je leczeniu. Trzeba też wiedzieć, że wybielanie zębów nie zawsze jest  możliwe. Zabiegu tego nie wykonuje się u osób, które cierpią  na zaawansowany bruksizm, choroby przyzębia i nadwrażliwość zębów. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest również m.in. alergia na składniki preparatów wybielających, ciąża, cukrzyca i epilepsja.

Jak wygląda wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?

Pierwszym etapem całego procesu jest zwykle piaskowanie lub scaling zębów, czyli działania, mające na celu usunięcie z nich osadów i kamienia nazębnego. Po takim przygotowaniu stomatolog przystępuje do właściwego zabiegu. Najczęściej wybieraną metodą jego przeprowadzenia jest użycie nadtlenku wodoru. Jak można przeczytać na stronie, opisującej wybielanie zębów we wspomnianym wcześniej gabinecie, związek ten powoduje utlenienie substancji, odpowiadających za przebarwienia. 

Czy warto zdecydować się na wybielanie zębów u dentysty? Jakie efekty przynosi domowe wybielanie zębów?

Wybielanie zębów — jak zachować się po zabiegu?

W pierwszych dniach po przeprowadzeniu zabiegu należy stosować tak zwaną "białą dietę". Termin ten oznacza eliminację z jadłospisu potraw i napojów, mogących przebarwiać szkliwo zębów, takich jak jagody, borówki, buraki, kawa czy herbata. W okresie tym warto również — ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości dziąseł — ograniczyć przyjmowanie pokarmów o bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Zalecane jest też stosowanie łagodnych płukanek do zębów. 

Jakie efekty można osiągnąć dzięki wybielaniu zębów?

Efekty wybielania zależą przede wszystkim od początkowego stanu naszego uzębienia. W praktyce nie jest na przykład możliwe wybielenie wypełnień kompozytowych ani też zmiana koloru koron protetycznych. Niezłe rezultaty można za to uzyskać, poddając temu procesowi zęby po leczeniu kanałowym

Oczywiście efekt zależy też od wybranej metody wybielania — w dobrych gabinetach stomatologicznych dostępne są na przykład procedury, pozwalające usunąć przebarwienia nie tylko z zewnętrznej warstwy szkliwa, lecz również spod jego powierzchni. Można też zdecydować się na zabieg, zabezpieczający zęby przed ponowną zmianą koloru. Niezależnie od zastosowanej techniki wybielania, warto — jeżeli chcemy cieszyć się jego efektami przez dłuższy czas — zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć ilość pitej kawy i herbaty oraz utrzymywać właściwą higienę jamy ustnej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 28 dni temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 2 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...