Skip to main content

Jak wybrać najlepszą stację kontroli pojazdów w Gdańsku?

Posiadanie samochodu wiąże się z licznymi obowiązkami. Jednym z nich jest regularne wykonywanie badań technicznych. Jak jednak znaleźć najlepszą stację diagnostyczną w Gdańsku, która je przeprowadzi?

Stacje kontroli pojazdów w Gdańsku: Jak dokładnie wybrać tę najlepszą?

Czym jest stacja kontroli pojazdów (SKP)?

Jak czytamy w artykule "Ranking stacji kontroli pojazdów w Gdańsku — zobacz TOP 10", diagnostycy, zatrudnieni w podmiotach działających w tej branży, stoją na straży bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Ich zadaniem jest badanie stanu pojazdów i ocena, czy dany samochód lub motocykl nie stwarza zagrożenia.

Warto przy tym zaznaczyć, że chociaż samo badanie jest obowiązkowe, wybór miejsca, w którym zostanie ono przeprowadzone, należy do nas.

Jak wygląda kontrola w SKP?

Pierwszym etapem kontroli pojazdu jest sprawdzenie elementów, umożliwiających identyfikację samochodu: numeru VIN i tablic rejestracyjnych. Następnie diagnosta bada stan ogumienia oraz zamocowanie kół.

Ważną częścią jego pracy jest też sprawdzenie działania hamulców oraz układu kierowniczego, czyli podzespołów, których sprawność w największym stopniu rzutuje na nasze bezpieczeństwo. Kontrola obejmuje również zawieszenie i stan układu wydechowego. Prace w ramach ostatniej z wymienionych procedur uwzględniają przy tym zarówno badanie zanieczyszczeń gazowych, jak i analizę spalin.

Diagnosta może też dokonać pomiarów hałasu zewnętrznego. Opłata za wykonanie badań pobierana jest z góry i wynosi w każdej stacji kontroli pojazdów 99 zł. Jeżeli obsługa wykryje problem i niezbędna będzie powtórna kontrola, musimy liczyć się z koniecznością wyasygnowania dodatkowych 20 zł.

Jak znaleźć najlepszą stację kontroli pojazdów w Gdańsku: Praktyczne wskazówki

Diagnosta wykrył usterkę — co dalej?

Zazwyczaj wykrycie przez diagnostę usterki powoduje odmowę wbicia do dowodu rejestracyjnego pieczątki, potwierdzającej odbycie przeglądu. Nie zawsze jednak tak jest. W przypadku usterek drobnych, których istnienie nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, zostaniemy jedynie pouczeni o konieczności ich usunięcia.

Jeżeli usterka zostanie uznana za istotną — konieczna będzie jej naprawa i ponowne zjawienie się w SKP w ciągu 14 dni w celu powtórzenia badania. Jeżeli natomiast diagnosta uzna, że usterka powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu, nie tylko odmówi on wbicia pieczątki do dowodu rejestracyjnego, lecz również zatrzyma ten dokument. W takiej sytuacji konieczne będzie przetransportowanie naszego samochodu na lawecie.

Którą stację kontroli pojazdów wybrać w Gdańsku? Przewodnik dla kierowców

Jak wybrać stację diagnostyczną w Gdańsku?

Zarówno zestaw działań diagnostycznych, jak i konsekwencje wykrycia usterek, są identyczne w każdej stacji kontroli pojazdów. Wybierając miejsce, w którym dokonamy przeglądu, powinniśmy więc kierować się przede wszystkim jakością obsługi — warto stawiać na te stacje, których personel jest nie tylko uprzejmy i miły, lecz również fachowy.

Warto też zawczasu sprawdzić, czy SKP obsługuje pojazdy takie jak nasz. Zakres uprawnień oznaczany jest literami: A oznacza możliwość wykonywania kontroli motocykli i motorowerów, B — samochodów osobowych, a C — pojazdów ciężarowych.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Adrian · 3 miesięcy temu
    Myślę, że warto korzystać ze stacji kontroli pojazdów nawet dla swojego komfortu psychicznego. Jest lżej na duchu, kiedy prowadzi się samochód ze świadomością, że wszystko z nim w porządku.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 1 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 2 miesięcy temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...