Jak wybrać najlepszą stację kontroli pojazdów w Gdańsku?
Posiadanie samochodu wiąże się z licznymi obowiązkami. Jednym z nich jest regularne wykonywanie badań technicznych. Jak jednak znaleźć najlepszą stację diagnostyczną w Gdańsku, która je przeprowadzi?
Czym jest stacja kontroli pojazdów (SKP)?
Jak czytamy w artykule "Ranking stacji kontroli pojazdów w Gdańsku — zobacz TOP 10", diagnostycy, zatrudnieni w podmiotach działających w tej branży, stoją na straży bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Ich zadaniem jest badanie stanu pojazdów i ocena, czy dany samochód lub motocykl nie stwarza zagrożenia.
Warto przy tym zaznaczyć, że chociaż samo badanie jest obowiązkowe, wybór miejsca, w którym zostanie ono przeprowadzone, należy do nas.
Jak wygląda kontrola w SKP?
Pierwszym etapem kontroli pojazdu jest sprawdzenie elementów, umożliwiających identyfikację samochodu: numeru VIN i tablic rejestracyjnych. Następnie diagnosta bada stan ogumienia oraz zamocowanie kół.
Ważną częścią jego pracy jest też sprawdzenie działania hamulców oraz układu kierowniczego, czyli podzespołów, których sprawność w największym stopniu rzutuje na nasze bezpieczeństwo. Kontrola obejmuje również zawieszenie i stan układu wydechowego. Prace w ramach ostatniej z wymienionych procedur uwzględniają przy tym zarówno badanie zanieczyszczeń gazowych, jak i analizę spalin.
Diagnosta może też dokonać pomiarów hałasu zewnętrznego. Opłata za wykonanie badań pobierana jest z góry i wynosi w każdej stacji kontroli pojazdów 99 zł. Jeżeli obsługa wykryje problem i niezbędna będzie powtórna kontrola, musimy liczyć się z koniecznością wyasygnowania dodatkowych 20 zł.
Diagnosta wykrył usterkę — co dalej?
Zazwyczaj wykrycie przez diagnostę usterki powoduje odmowę wbicia do dowodu rejestracyjnego pieczątki, potwierdzającej odbycie przeglądu. Nie zawsze jednak tak jest. W przypadku usterek drobnych, których istnienie nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, zostaniemy jedynie pouczeni o konieczności ich usunięcia.
Jeżeli usterka zostanie uznana za istotną — konieczna będzie jej naprawa i ponowne zjawienie się w SKP w ciągu 14 dni w celu powtórzenia badania. Jeżeli natomiast diagnosta uzna, że usterka powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu, nie tylko odmówi on wbicia pieczątki do dowodu rejestracyjnego, lecz również zatrzyma ten dokument. W takiej sytuacji konieczne będzie przetransportowanie naszego samochodu na lawecie.
Jak wybrać stację diagnostyczną w Gdańsku?
Zarówno zestaw działań diagnostycznych, jak i konsekwencje wykrycia usterek, są identyczne w każdej stacji kontroli pojazdów. Wybierając miejsce, w którym dokonamy przeglądu, powinniśmy więc kierować się przede wszystkim jakością obsługi — warto stawiać na te stacje, których personel jest nie tylko uprzejmy i miły, lecz również fachowy.
Warto też zawczasu sprawdzić, czy SKP obsługuje pojazdy takie jak nasz. Zakres uprawnień oznaczany jest literami: A oznacza możliwość wykonywania kontroli motocykli i motorowerów, B — samochodów osobowych, a C — pojazdów ciężarowych.
lub dodaj komentarz jako gość
Najnowsze wpisy
-
Koszula dla Pana Młodego. Podpowiadamy, jak wybrać tę idealną!
-
Wpływ sztucznej inteligencji na rozwój systemów ERP
-
Jaki typ moskitiery wybrać?
-
Różnice między windą osobową, towarową a gastronomiczną – jakie są ich najważniejsze cechy?
-
Co warto wiedzieć przed wynajmem lokalu? Obowiązki i prawa obu stron umowy
Najpopularniejsze wpisy
-
Szybko powstające domki
-
Ile kosztuje montaż klimatyzacji? - TOP 3 firmy zajmujące się klimatyzacją w Gdańsku
-
Czy zabieg plastyki powiek na NFZ jest możliwy?
-
Nauka makijażu
-
Przedszkole dla każdego dziecka