Skip to main content

Jak rozpoznać problem z kominem?

Kominek opalany drewnem stanowi nie tylko piękny element wyposażenia salonu, ale także źródło ciepła, o które należy dbać. Aby kominek działał efektywnie i nie zagrażał bezpieczeństwu domowników, wymaga corocznej konserwacji. Regularne przeglądy pozwalają zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom, do których dochodzi wskutek nieszczelności przewodów kominowych, zatkania się komina czy jego pęknięcia. Przeczytaj, jak rozpoznać najczęściej występujące problemy z kominem.

Jak rozpoznać problem z kominem?

Nieprawidłowy ciąg — jak go rozpoznać?

Nieprawidłowy czyli po prostu niedostateczny ciąg to częsty problem z kominem. Pojawia się na skutek nieszczelności przewodów kominowych, które nie są w stanie odprowadzić zużytego powietrza i spalin na zewnątrz. Gdy zauważysz gorsze spalanie paliw, poczujesz nieprzyjemny zaduch i brzydkie zapachy w pomieszczeniu, świadczy to o nieszczelność komina i nieprawidłowym ciągu. Kanał kominowy trzeba koniecznie uszczelnić, w czym pomoże Ci doświadczony kominiarz. Na stronie Usługi kominiarskie — kominiarz Maciej Cygan przeczytasz, jakie jeszcze prace z zakresu konserwacji komina warto zlecić profesjonalnej firmie kominiarskiej.

Zatkanie komina — czym skutkuje?

Zatkanie komina następuje z takich przyczyn jak nieprawidłowy ciąg, nadmierna ilość sadzy, ptasie gniazdo, błędy w budowie komina i nie tylko. W przypadku niedrożności w kominie skontaktuj się z fachowcami, którzy określą dokładną przyczynę i zaproponują rozwiązanie. Gdy komin jest zbyt niski, mogą wystąpić problemy z prawidłowym wydostawaniem się dymu na zewnątrz. Jakakolwiek blokada komina powoduje cofanie się zanieczyszczeń do domu. Wśród toksycznych oparów szczególnie niebezpieczny jest bezwonny tlenek węgla - czad, którego wdychanie zagraża zdrowiu i życiu domowników.

Kreozot — czym jest i dlaczego stanowi problem?

Kreozot powstaje z niespalonych cząstek drewna, popiołu i gazów spalinowych. Jako mieszanina smoły i sadzy osadza się na ścianach komina, tworząc nieestetyczne, ciemne plamy. Do takiej sytuacji dochodzi szczególnie wtedy, gdy ciąg jest za słaby. Komin trzeba regularnie czyścić, bo kreozot jest łatwopalny. Jego nagromadzenie się prowadzi do pożaru komina.

Usługi kominiarskie Lublin - Kominiarz

Pęknięcia w kominie — dlaczego są niebezpieczne?

Stan okładzin kominowych może pogorszyć się na skutek działania wysokich temperatur i gromadzenia się na ścianach komina substancji palnych. Pęknięcia w kominie stanowią poważny problem i częstą przyczynę pożarów. Dlatego też wymagają naprawy przed kolejnym użyciem komina. Podejrzewasz pęknięcie w kominie? Skontaktuj się z fachowcami, którzy ocenią stan komina i w razie potrzeby wymienią pękniętą okładzinę.

Zaniedbany komin — dlaczego trzeba go naprawić?

Zaniedbany komin stwarza duże zagrożenie. Kruszy się i traci stabilność. Do systemu kominowego może przedostawać się woda. Komin w złym stanie warto czym prędzej naprawić, aby zapobiec jego przechyleniu się lub zawaleniu. Kominiarze zalecają frezowanie komina i wymianę zniszczonych cegieł. Naprawa komina kosztuje mniej niż budowa nowego.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...