Skip to main content

Fotowoltaika - Z jakich programów dotacyjnych można skorzystać?

Prawidłowo przygotowana do użytkowania instalacja fotowoltaiczna zapewnia duże oszczędności i gwarantuje niskie rachunki za prąd. To także wyraz naszej troski o stan środowiska naturalnego. Inwestycję w fotowoltaikę można finansować z wielu różnych rodzajów środków.

W Polsce istnieje zbyt mały udział odnawialnych źródeł energii, z tego właśnie powodu przyszli posiadacze instalacji fotowoltaicznych mogą liczyć na wiele benefitów. Niektóre firmy, takie jak Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o. oferują swoim klientom pomoc przy pozyskaniu atrakcyjnego finansowania. Złożenie wniosku o dofinansowanie nie jest pracochłonne, natomiast korzyści z jego pozytywnego rozpatrzenia mogą zmniejszyć koszt instalacji. Oznacza to tym samym krótszy czas zwrotu zainwestowanych pieniędzy. 

Ulga Termomodernizacyjna

Jest to opcja odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, montaż instalacji fotowoltaicznej czy też ocieplenia budynków mieszkalnych. Z odliczenia mogą skorzystać osoby fizyczne, które swoje dochody opodatkowują według jednolitej stawki podatku liniowego (19%), według skali podatkowej (17% lub 32%) lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z ulgi termo modernizacyjnej mogą skorzystać klienci spełniający następujące warunki:

  • Są właścicielami modernizowanej nieruchomości.
  • Nieruchomość jest jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym.
  • Inwestycja winna być odebrana najpóźniej przed upływem 3 lat od roku, w którym nastąpił pierwszy wydatek.

W ramach przygotowanej przez rząd ulgi termomodernizacyjnej podatnik ma możliwość dokonania odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów inwestycyjnych. Oznacza to, że kwota ostatecznego zwrotu zależy od dochodów podatnika. Jej funkcjonalność bierze pod uwagę  wartość przyznanej dotacji z innych źródeł. Ulga termomodernizacyjna to ogólnodostępne narzędzie finansowe pozwalające zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent.

Program Mój Prąd

Program Priorytetowy Mój Prąd to rządowy program, którego pierwszy etap rozpoczął się 23 lipca 2019 roku. Ma on za zadanie niesienie wsparcia rozwoju energetyki prosumenckiej, a w szczególności segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Konkurs został zaprojektowany z myślą o osobach fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają i wykorzystują w praktyce umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej poprzez panele fotowoltaiczne w mikroinstalacji. Zgodnie z warunkami trzeciego naboru, do uzyskania dotacji kwalifikują się zestawy o  mocy od 2 kW do 10 kW. Klientowi objętemu programem przysługuje preferencyjne dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów inwestycji,  lecz nie więcej niż kwota 3 tysięcy złotych przypadającą na jedną instalację.

Czyste Powietrze

Właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, którzy zdecydowali się na wymianę nieefektywnego źródła ciepła, mogą skorzystać także z programu Czyste Powietrze. W ramach podstawowego i podwyższonego poziomu dofinansowania (dla beneficjentów o niskich dochodach), na instalację fotowoltaiczną można otrzymać do 50% kosztów kwalifikowanych. Jednak nie więcej niż 5000 złotych. Dodatkowo decydując się na instalację rekuperacji lub pompę ciepła, można otrzymać kolejne preferencyjne finansowanie, które znacząco obniża fakturę za wykonanie usług.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...