Skip to main content

Co to jest i do czego służy rekuperacja?

Termin odzysk ciepła (rekuperacja) odnosi się do odzysku energii. W tym celu zwykle stosuje się wymiennik ciepła. Na przykład w przypadku kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Sensem i celem odzysku ciepła jest oszczędność energii (np. ropy i gazu), a tym samym redukcja emisji CO₂.

Rekuperacja wykonana przez firmę Mat Kom z Lublina na zzewnątrz budynku

Działanie wentylacji i rekuperacji

Systemy wentylacji pomieszczeń mieszkalnych z odzyskiem ciepła są stosowane głównie w nowych budynkach, ponieważ ich szczelna obudowa nie pozwala na naturalną wymianę powietrza zgodnie z rozporządzeniem o oszczędzaniu energii (EnEV). Jednak montaż rekuperacji ma również sens w istniejących budynkach, ponieważ zapewnia przyjemny klimat w pomieszczeniu o każdej porze roku oraz zapobiega tworzeniu się wilgoci i pleśni. Szczegółowe informacje na temat rekuperacji można przeczytać na podstronie ofertowej: "Rekuperacja Lublin MAT-KOM", należącej do firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w montażu tego typu instalacji.

W przypadku centrali wentylacyjnej ciepło jest odzyskiwane za pomocą wymiennika ciepła. Podczas gdy powietrze wywiewane z pomieszczeń przepływa przez niego, oddaje swoje ciepło do napływającego świeżego powietrza. Oba powietrza transportowane są przez wentylatory - bez stykania się ze sobą w wymienniku ciepła. System wentylacji pomieszczeń mieszkalnych ma współczynnik odzysku ciepła do 98 procent.

Zastosowanie odzysku ciepła w ogrzewaniu zimnej wody

Większość zużycia ciepłej wody użytkowej jest wykorzystywana do higieny osobistej. Podczas kąpieli pod prysznicem następuje jednocześnie przepływ ciepłej wody ściekowej i zużycie zimnej wody do podgrzania wody. Spuszczane ścieki są schładzane w rurowym wymienniku ciepła, a dopływająca zimna woda jest podgrzewana. Ogrzana zimna woda wpływa następnie do podgrzewacza wody i potrzebuje do 35% mniej energii, aby ogrzać ją do 60 ° C. Zwykle temperatura zmieszanych ścieków z budynków mieszkalnych jest tak niska, że ​​zawarta w nich energia cieplna może być wykorzystana tylko z pompami ciepła (patrz odzysk ciepła ze ścieków). Wymienniki ciepła do miejsc, w których jest wystarczająca ilość ciepłej wody (prysznic, wanna), są nadal stosunkowo rzadkie, chociaż obecnie są ekonomiczne. Ciekawym opracowaniem są kabiny prysznicowe, brodziki i rurowe wymienniki ciepła, w których zimna woda jest podgrzewana ściekami. W ten sposób zimna woda jest wstępnie podgrzewana i może być używana bezpośrednio lub wprowadzana do podgrzewacza wody. Wniosek: znaczne zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody.

Rury z łazienkowego systemu odzyskującego ciepło

Zastosowanie odzysku ciepła przy procesach przemysłowych

Wiele procesów przemysłowych wymaga wysokich temperatur. Podczas chłodzenia produktów, ale także ogrzanego powietrza otoczenia lub innych gazów, które są podgrzewane podczas procesu, można odzyskać ciepło. Ciepło to można rekuperacyjnie wprowadzić do procesu przy niskich poziomach temperatury (tj. Oba płyny działają w oddzielnych systemach) lub wykorzystać do celów grzewczych. Ponadto ciepło można przekształcić w energię elektryczną. Ponieważ ciepło odpadowe występuje zwykle na niskim poziomie temperatury, konwersja na energię elektryczną jest zwykle możliwa tylko za pomocą procesu ORC. Wyceny rekuperacji przebiegają po uzgodnieniu szczegółów zlecenia z firmą zajmującą się montażem systemów odzysku energii. Rozbieżność cenowa usługi jest spora i zależy od podmiotów, którym zlecamy wykonanie instalacji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 1 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 2 miesięcy temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...