Skip to main content

Windy kiedyś i windy dzisiaj - Historia transportu pionowego

Obecnie windy montuje się niemal w każdym budynku użyteczności publicznej, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak urządzenia transportu pionowego wyglądały w przeszłości? Zapraszamy do lektury, w której przybliżymy historię transportu pionowego. 

Winda osobowa

Z jakich wind korzystano kiedyś?

Windy zostały wprowadzone w skutek rozwoju technologicznego na przełomie XIX wieku. Były one wtedy oparte na specjalnym mechanizmie, podobnym do tego wynalezionego przez Archimedesa. Pozwalał on na przewożenie różnego rodzaju towarów. W 1852 roku został on usprawniony za sprawą Elisha Otisa. Dołączył on do konstrukcji dodatkową linę zabezpieczającą go przed uszkodzeniem i zerwaniem. Miała on utrzymać windę w górze w przypadku gdy napięcie innej liny spadało w wyniku jej naderwania, bądź całkowitego zerwania. W 1857 roku w nowojorskim budynku o charakterze handlowym została zamontowana pierwsza winda osobowa. Natomiast w 1880 roku Werner von Siemens wprowadził do windy pierwszy mechanizm napędzany w pełni elektrycznie.

Jakie windy dominują współcześnie?

Obecnie na rynku znaleźć można wiele profesjonalnych firm oferujących projekt i montaż wind. Klienci najczęśniej jednak sięgają po windy osobowe Komodo - urządzenia sprawdzonego producenta, który działa na rynku od ponad 20 lat! Windy zazwyczaj montuję się nawet w niezbyt wysokich budynkach o charakterze mieszkalnym, lub gospodarczym co kiedyś było nie do pomyślenia. Obecnie podczas projektowania tego typu urządzeń stawia się przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Kładziony jest ogromny nacisk na usuwanie wszelkich barier architektonicznych. Więcej na ten temat przeczytają Państwo we wpisie "Ewolucja dźwigów osobowych" - gdzie zwrócono uwagę na przełomowe wydarzenia w historii, które sprawiły, że korzystamy z tego typu transportu pionowego współcześnie. 

Nowoczesne windy osobowe dostosowane są do obsługiwania osób niepełnosprawnych. Mają one bowiem ułatwiać im normalne funkcjonowanie. W każdej tego typu konstrukcji umieszczane są szerokie drzwi w których jest w stanie zmieścić się osoba poruszająca na wózku. Dodatkowo konstruktorzy kładą nacisk na duże, dobrze oznaczone przyciski, często oznaczone alfabetem Braille'a. Nie rzadkim zabiegiem jest także zamontowanie syntezatorów mowy komunikujących przybycie na określone piętro. Dużą uwagę zwraca się ponadto na samą estetykę windy. Coraz bardziej rozchwytywanym trendem staje się powrót do świetlików umieszczonych w wejściu do szybu windy, a także montowanie całkowicie przeszklonych drzwi. Windy służą obecnie nawet w szpitalach, na parkingach, czy w celach turystycznych (tzw. windy panoramiczne). Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mamy swobodną możliwość na idealne dopasowanie parametrów windy do koncepcji architektonicznej budynku w której ma być ona umieszczona.

Nowoczesne windy osobowe

Melodia przyszłości

Coraz częściej możemy natrafić na specjalne windy energooszczędne. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii windy są w stanie zużywać o wiele mniej energii niż to miało miejsce wcześniej. Stosuję się w nich specjalne systemy, które mają na celu odzyskanie części wykorzystanej do pracy windy energii elektrycznej. Dzięki temu eksploatacja takiego dźwigu jest o wiele bardziej ekonomiczna. Ma to także dość spory, przede wszystkim pozytywny wpływ na środowisko naturalne w którym żyjemy. Nie dochodzi bowiem do zbędnego marnotrawstwa. Stosowanie tego typu rozwiązań będzie coraz częstsze, ponieważ technologia stale idzie do przodu i co chwilę można usłyszeć o nowinkach pojawiających się na rynku. Ma to oczywiście swoje plusy, jak i minusy. O kierunkach rozwoju transportu pionowego przeczytają Państwo w artykule "Nowoczesne dźwigi osobowe w Polsce - kierunki rozwoju, standardy", w którym poruszono takie kwestie jak: nowoczesne windy osobowe czy energooszczędne windy osobowe

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Alina · 1 miesięcy temu
    Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by mnie nie przekonał, żebym do takiej wsiadła. Już wolałabym wchodzić po schodach 😵

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...