Skip to main content

W jaki sposób należy prowadzić księgowość w firmie jednoosobowej?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest prowadzenie księgowości oraz rozliczanie i odprowadzanie obliczonych dzięki niej podatków. Istnieje wiele rozwiązań, pozwalających na właściwe zorganizowanie tych procesów. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się zarówno na wykonywanie tego typu działań we własnym zakresie, jak i na sięgnięcie po pomoc specjalistycznych aplikacji. W przypadku małych firm najczęściej spotykana jest jednak sytuacja, w której czynności te powierzane są zewnętrznemu podmiotowi, zajmującemu się profesjonalnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

biuro księgowe krosno

Czy warto wynająć biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości w firmie jednoosobowej?

Obowiązek prowadzenia księgowości dotyczy praktycznie każdego podmiotu gospodarczego, również jednoosobowego. Dla wielu przedsiębiorców jest on jednak niezwykle uciążliwy. Z tego właśnie powodu dużą popularnością cieszą się usługi profesjonalnych biur rachunkowych. Pomoc świadczona przez podmioty z tej branży, takie jak plustax.pl czyli Plustax Biuro Rachunkowe Monika Rucyk-Wierdak, znajdujące się przy ul. Ignacego Jana Paderewskiego 4 w Krośnie (Tel: +48 13 432 38 55), jest świetną alternatywą dla samodzielnego prowadzenia zapisów księgowych. Fachowa wiedza pracowników pozwala bowiem na uniknięcie błędów w rozliczeniach, a w wielu wypadkach umożliwia również na osiągnięcie realnych oszczędności.

Jak wygląda księgowość w firmie jednoosobowej?

Wiedza profesjonalnych księgowych przydaje się już na etapie wyboru formy prowadzenia rachunkowości. Dostępnych opcji jest kilka: ewidencja przychodów, KPiR lub pełna księgowość i obsługa kadrowo płacowa. Każda z nich ma swoje zalety, warto więc sięgnąć po doradztwo, oferowane przez biuro rachunkowe, by dokonać właściwego wyboru. Warto zauważyć, że większość podmiotów z tej branży prowadzi rozliczenia w każdym z opisanych przypadków. Oferta, zamieszczona na stronie https://plustax.pl/oferta, jest tego najlepszym przykładem.

księgowość krosno

Jaka forma prowadzenia księgowości jest najlepsza w przypadku firmy jednoosobowej?

Wśród najczęściej wybieranych form rozliczeń przedsiębiorstw jednoosobowych warto wymienić przede wszystkim ryczałt oraz Księgę Przychodów i Rozchodów. Zaletą pierwszego z wymienionych rozwiązań jest jego prostota, należy jednak pamiętać, że taka forma rozliczenia nie pozwala na uwzględnienie poniesionych w związku z prowadzoną działalnością wydatków. Z tego powodu zobowiązania wobec budżetu, wynikające z niej, są często wyższe niż w podobnych przedsiębiorstwach, stosujących rozliczenie w postaci KPiR.

Kiedy warto stosować KPIR?

Księga Przychodów i Rozchodów jest więc rozwiązaniem znacznie lepszym w przypadku działalności, wymagającej wysokich nakładów. Z tego powodu ta właśnie forma rozliczeń jest popularna na przykład w firmach, zajmujących się handlem lub działalnością produkcyjną. Warto jednak pamiętać, że wymaga ona nie tylko znacznie większego nakładu prac, związanego z prowadzeniem ksiąg, lecz również spełnienia dodatkowych wymogów. Należy do nich na przykład prowadzenie ewidencji VAT.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 1 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 2 miesięcy temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...