Skip to main content

W jaki sposób należy prowadzić księgowość w firmie jednoosobowej?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest prowadzenie księgowości oraz rozliczanie i odprowadzanie obliczonych dzięki niej podatków. Istnieje wiele rozwiązań, pozwalających na właściwe zorganizowanie tych procesów. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się zarówno na wykonywanie tego typu działań we własnym zakresie, jak i na sięgnięcie po pomoc specjalistycznych aplikacji. W przypadku małych firm najczęściej spotykana jest jednak sytuacja, w której czynności te powierzane są zewnętrznemu podmiotowi, zajmującemu się profesjonalnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

biuro księgowe krosno

Czy warto wynająć biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości w firmie jednoosobowej?

Obowiązek prowadzenia księgowości dotyczy praktycznie każdego podmiotu gospodarczego, również jednoosobowego. Dla wielu przedsiębiorców jest on jednak niezwykle uciążliwy. Z tego właśnie powodu dużą popularnością cieszą się usługi profesjonalnych biur rachunkowych. Pomoc świadczona przez podmioty z tej branży, takie jak plustax.pl czyli Plustax Biuro Rachunkowe Monika Rucyk-Wierdak, znajdujące się przy ul. Ignacego Jana Paderewskiego 4 w Krośnie (Tel: +48 13 432 38 55), jest świetną alternatywą dla samodzielnego prowadzenia zapisów księgowych. Fachowa wiedza pracowników pozwala bowiem na uniknięcie błędów w rozliczeniach, a w wielu wypadkach umożliwia również na osiągnięcie realnych oszczędności.

Jak wygląda księgowość w firmie jednoosobowej?

Wiedza profesjonalnych księgowych przydaje się już na etapie wyboru formy prowadzenia rachunkowości. Dostępnych opcji jest kilka: ewidencja przychodów, KPiR lub pełna księgowość i obsługa kadrowo płacowa. Każda z nich ma swoje zalety, warto więc sięgnąć po doradztwo, oferowane przez biuro rachunkowe, by dokonać właściwego wyboru. Warto zauważyć, że większość podmiotów z tej branży prowadzi rozliczenia w każdym z opisanych przypadków. Oferta, zamieszczona na stronie https://plustax.pl/oferta, jest tego najlepszym przykładem.

księgowość krosno

Jaka forma prowadzenia księgowości jest najlepsza w przypadku firmy jednoosobowej?

Wśród najczęściej wybieranych form rozliczeń przedsiębiorstw jednoosobowych warto wymienić przede wszystkim ryczałt oraz Księgę Przychodów i Rozchodów. Zaletą pierwszego z wymienionych rozwiązań jest jego prostota, należy jednak pamiętać, że taka forma rozliczenia nie pozwala na uwzględnienie poniesionych w związku z prowadzoną działalnością wydatków. Z tego powodu zobowiązania wobec budżetu, wynikające z niej, są często wyższe niż w podobnych przedsiębiorstwach, stosujących rozliczenie w postaci KPiR.

Kiedy warto stosować KPIR?

Księga Przychodów i Rozchodów jest więc rozwiązaniem znacznie lepszym w przypadku działalności, wymagającej wysokich nakładów. Z tego powodu ta właśnie forma rozliczeń jest popularna na przykład w firmach, zajmujących się handlem lub działalnością produkcyjną. Warto jednak pamiętać, że wymaga ona nie tylko znacznie większego nakładu prac, związanego z prowadzeniem ksiąg, lecz również spełnienia dodatkowych wymogów. Należy do nich na przykład prowadzenie ewidencji VAT.