Skip to main content

Poznaj przyczyny nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji domowej oraz jak temu zapobiec!

Klimatyzacja w domu zapewnia nam komfort termiczny podczas upałów i poprawia jakość powietrza, którym oddychamy. Niekiedy jednak korzystanie z niej związane jest z uciążliwościami — przykładem może być sytuacja, gdy z wnętrza tego systemu wydobywają się nieprzyjemne zapachy. Jakie są tego przyczyny? I — co najważniejsze — jak poradzić sobie z tego typu niedogodnością?

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji? Zadbaj o regularne serwisowanie

Nieprzyjemne zapachy z klimatyzatora — czym są spowodowane?

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnej woni, wydobywającej się z klimatyzatora, jest rozwój w jego wnętrzu grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów. Profesjonalny serwis klimatyzacji w domu, zapewniany przez firmy takie jak https://sevro.pl/klimatyzacja/uslugi/, jest więc sposobem na uniknięcie tej kłopotliwej sytuacji. Z usług tego typu warto korzystać z jeszcze jednego powodu: nieczyszczone systemy klimatyzacyjne mogą rozprowadzać po całym domu zarodniki grzybów i inne szkodliwe substancje. Ich obecność w powietrzu może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na alergię lub przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

Czy wymiana filtrów może zniwelować nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

Chociaż podstawowym celem klimatyzacji jest schładzanie powietrza, system ten służy również do jego oczyszczania. Aby jednak mógł on realizować tę funkcję, musi zostać zaopatrzony w specjalne filtry, których zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się do pomieszczenia pyłu i innych zanieczyszczeń. Niezwykle ważne jest systematyczne ich oczyszczanie i konserwacja. Zaniedbania w tym zakresie mogą mieć katastrofalne skutki: filtr nie tylko nie będzie działał efektywnie, lecz na dodatek w jego wnętrzu powstaną idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów. W sytuacji takiej musimy liczyć się z nieprzyjemnymi zapachami, płynącymi z klimatyzacji. Regularna wymiana filtrów w klimatyzacji może więc być najprostszą receptą na problemy tego typu.

Serwis klimatyzacji - czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Jak często należy korzystać z serwisu klimatyzacji? 

Wymiana filtrów w klimatyzacji domowej powinna odbywać się w odstępach czasowych, przewidzianych przez producenta (zwykle co 500 godzin pracy), natomiast całościowy serwis, obejmujący również osuszenie tacki ze skroplinami oraz oczyszczenie całego urządzenia, należy zamówić co najmniej dwa razy w ciągu roku. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z niego w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, gdy specjaliści z tej branży nie mają wiele zleceń i czas oczekiwania na ich usługi jest najkrótszy.

Czy warto korzystać z usług profesjonalnych serwisów klimatyzacji?

Wymiana lub oczyszczenie filtra mogą być wykonane przez użytkownika samodzielnie, jednak prawidłowe działanie całej klimatyzacji zapewnić mogą jedynie systematyczne przeglądy, wykonywane przez wykwalifikowanych serwisantów. Ich działania obejmują zwykle precyzyjne oczyszczenie wszystkich elementów systemu oraz jego dezynfekcję i odgrzybienie. Co ważne — regularne prace serwisowe nie tylko eliminują ryzyko pojawienia się przykrych zapachów, lecz również zapewniają efektywne funkcjonowanie klimatyzacji, co przekłada się między innymi na niższe rachunki za prąd.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Marlena · 2 miesięcy temu
    Trzeba się troszczyć o swój klimatyzator! To jednak drogi sprzęt i warto mu poświęcić chwilę uwagi, żeby zaraz nie zostać skazanym na sytuację, w której trzeba go całego wymieniać. Serwis klimatyzacji od czasu do czasu jest dobrym rozwiązaniem.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 7 dni temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...
Wojciech 1 miesięcy temu Czy koncentratory tlenu są bezpieczne?
Chyba każde urządzenie stosowane niezgodnie z jego przeznaczeniem może być ...
Myślę, że warto korzystać ze stacji kontroli pojazdów nawet dla ...
Trzeba zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację po zabiegu, zwłaszcza w ...