Skip to main content

Najczęstsze problemy w związku - Jak sobie z nimi poradzić?

W życiu każdej pary zdarzają się kryzysy, gorsze momenty wywołujące wiele napięć. Problemy dotykają nie tylko związki o długim stażu, dotyczą także tych początkujących. Często partnerzy nie potrafią sobie z nimi poradzić, a trudności się nawarstwiają. Warto poznać najczęstsze problemy, z którymi zmagają się pary i nauczyć się je rozwiązywać, by nie przyczyniły się do rozpadu relacji.

Terapie małżeńskie Łódź

Komunikacja

Przyczyną wielu konfliktów i nieporozumień w związku jest komunikacja, a raczej jej brak. Partnerzy nie potrafią słuchać siebie nawzajem, przekazywać drugiej osobie swoich myśli, intencji, co owocuje kłótniami. Bywa, że narzucają swoje zdanie, ukrywają targające nimi emocje, czy udają, że wszystko jest w porządku, zamiast podjąć dialog. Sztuka porozumiewania się ma swoje podłoże w wychowaniu. To w jaki sposób podchodzono do komunikacji w domu rodzinnym, odbija się na tym jak rozmawia się z partnerem. Wystarczy naprawić ten aspekt, a wiele problemów rozwiąże się samodzielnie. Zawsze należy otwarcie wyrażać swoje potrzeby, uczucia i oczekiwania, w związku szczerość to podstawa. Rozmawiamy o wszystkim, by nie było żadnych niedomówień.

Konflikt dążeń

Zanim para rozpocznie budowanie wspólnej przyszłości, warto porozmawiać o tym jak ma ona wyglądać. Związek to dwie osoby, często z różnych światów i o odmiennym spojrzeniu na wiele spraw. W tej sytuacji nietrudno o konflikt dążeń, który stanowi zagrożenie dla trwałości relacji. Może okazać się, że jeden z partnerów jest gotowy na założenie rodziny, a drugi na pierwszym miejscu stawia karierę. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy omówić swoje potrzeby, marzenia, ustalić priorytety i dopiero przystąpić do planowania wspólnego życia. Bez szczerej rozmowy, otwartości na drugą osobę i jej światopogląd, konflikty będą nieuniknione. Sztuka kompromisów bardzo ułatwia budowanie silnej relacji odpornej na problemy, w której partnerzy wiedzą o sobie wszystko.

Psycholog, Psychoterapeuta Wioletta Kucharek - Łódź

Empatia

Umiejętność wczuwania się w przeżycia drugiej osoby i spojrzenia na sytuację jej oczami, bardzo przydaje się w związku. Nawet, jeżeli partnerzy ze sobą rozmawiają, dzielą się przemyśleniami, ale brakuje wzajemnego zrozumienia i wsparcia, taka relacja będzie trudna do utrzymania. Życie w związku, zmusza niekiedy do zmiany swoich dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń, by zapewnić komfort drugiej połówce. Zdolność zrozumienia potrzeb partnera i wcielenia ich w życie, pomoże zbudować silny związek oparty na prawdziwej miłości zdolnej do poświęceń w imię szczęścia wybranka. Nie chodzi o to, by rezygnować z siebie i całkowicie się podporządkować, ale zrozumieć, że będąc w związku nie żyjemy tylko dla siebie, a podejmowane decyzje odbijają się na drugiej osobie. Ważne, by każdego dnia pracować nad sobą i z dnia na dzień stawać się lepszą wersją siebie, która potrafi walczyć z problemami w związku.

Jak radzić sobie z problemami w związku? 

W przypadku problemów w relacji, warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty. Terapia małżeńska pomoże parze ponownie zbliżyć się do siebie i na nowo dostrzec zalety tej relacji. Dodatkowo jest to najskuteczniejsza metoda, aby przywrócić dawne porozumienie i poczucie bezpieczeństwa. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 1 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 2 miesięcy temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...