Nagroda im. Jana Lenicy inspiracją do stworzenia portalu z ciekawymi informacjami
W obecnych czasach każda forma wypowiedzi może stać się sztuką. Nawet coś tak prostego, jak grafika użytkowa, która jest wspaniałym wstępem i wzbogaceniem każdego tematu. Docenienie tej pozornie prostej formy artyzmu daje inspiracje do tworzenia użytkowych rzeczy, w których każdy może wyrazić siebie.
Nagroda im. Jana Lenicy dla grafików
W 2001 roku narodowe muzeum w Poznaniu ustanowiło nagrodę im. Jana Lenicy dla wybitnych grafików. Dana nagroda ma na celu upamiętnić życie i twórczość uznanego polskiego artysty, który był związany z muzeum. Jan Lenica był jednym z najwybitniejszych polskich twórców sztuki. Artysta należał także do grona najważniejszych przedstawicieli Polskiej szkoły plakatu. W dorobku muzeum znajduję się całokształt jego twórczości artystycznej i dokumentacja życia.
Laureatem nagrody może zostać, każdy wybitny artysta z całego świata. Kandydat musi cechować się w pełni ukształtowaną dojrzałością i osobowością artystyczną. Jego twórczość musi łamać stereotypowe odbieranie grafiki użytkowej, ukazywać jego wizje, pomysł i oddaną osobowość. Uważana dotąd za prostą formę wyrazu, grafika ma być indywidualnym wyrazem koncepcji artystycznej autora. Nagroda ma nie tylko upamiętniać jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, ma inspirować innych twórców do pokazania światu ich indywidualnego przekazu.
Jan Lenica nadal inspiruje
Nagroda została powołana, by wyróżnić artystów reprezentujących wartości podobne do Jana Lenicy. Jednak nie tylko artyści i twórcy mogą czerpać inspiracje z twórczości i życia naszego artysty. Portal nagrodalenicy.pl stworzony został właśnie z inspiracji nagrodą Jana Lenicy. Na stronie znajdziemy różne artykuły na dowolny temat: ciekawostki ze świata i treści odpowiadające na ważne zagadnienia, a także sprawdzone informacje w zachęcającej i przystępnej formie. Portal daje każdemu łatwy dostęp do rzetelnych informacji. I dzieli się swoją inspiracją ze wszystkimi użytkownikami.
Życie Jana Lenicy
Jan Lenica urodził się 4 stycznia 1928 r. w Poznaniu. W młodości uczył się gry na fortepianie w szkole muzycznej. Zaczął studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej. W 1945 r. podjął współpracę jako rysownik z różnymi czasopismami w tym z tygodnikiem „Szpilki”. W 1948 r. opublikowano jego teksty krytykujące grafiki. W 1950 r. otrzymał posadę redaktora graficznego w tygodniku „Szpilki”, zaprojektował swój pierwszy plakat. W 1952 r. ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i otrzymał dyplom inżyniera architekta. Wtedy też został asystentem Henryka Tomaszewskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych aż do 1954 r. W 1957 r. powstaje jego pierwszy film animowany stworzony wraz z Walerianem Borowczykiem. W 1974 r. prowadzi cykl wykładów na Uniwersytecie Harvarda o plakatach. W 1979 r. zaczyna kierować katedrą filmu animowanego na uniwersytecie w Kassel. W 1986 r. osadza się w Berlinie. W Hochschule der Künste prowadzi zajęcia z plakatu i grafiki do 1994 r. W 1993 r. przechodzi na emeryturę. 5 października 2001 r. umiera w Berlinie. Jeśli interesują Cię podobne ciekawostki ze świata, odwiedź blog, dla którego powstania inspiracją była postać Jana Lenicy.
Jan Lenica był artystą na wielu płaszczyznach. Zajmował się m.in. ilustracją książkową, rysunkiem satyrycznym, tworzeniem plakatów, scenografią i filmem animowanym. Swój dorobek artystyczny i dokumentacje życia przekazał narodowemu muzeum w Poznaniu, gdzie można zobaczyć jego dzieła.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy
-
Czyszczenie dywanów - czy warto zatrudnić do tego firmę?
-
Jak przygotować auto do sprzedaży?
-
Na czym polega profesjonalne sprzątanie biur?
-
Ile kosztuje najtańszy znicz w 2024 roku?
-
Jak zorganizować transport pianina?
Najpopularniejsze wpisy
-
Szybko powstające domki
-
Ile kosztuje montaż klimatyzacji? - TOP 3 firmy zajmujące się klimatyzacją w Gdańsku
-
Nauka makijażu
-
Czy zabieg plastyki powiek na NFZ jest możliwy?
-
Przedszkole dla każdego dziecka