Skip to main content

Kim jest radca prawny i kiedy jego pomoc okaże się przydatna?

W życiu każdego człowieka może dojść do sytuacji, w której warto będzie zaciągnąć porady prawnej. Najczęściej po taką poradę ludzie udają się do kancelarii adwokackiej. Nie jest to jednak jedyne dobre miejsce, w którym można pozyskać wiedzę z dziedziny prawa. Takie usługi mogą również dla nas świadczyć radcy prawni. W tym artykule postaramy się przybliżyć, czym zajmuje się radca prawny. Spróbujemy także udzielić odpowiedzi na pytanie, kiedy jego pomoc może okazać się nam przydatna.

Kim jest radca prawny? 

Najprościej mówiąc, radca prawny jest osobą, która zdobyła wykształcenie prawnicze. Aby jednak móc pracować w tym zawodzie, trzeba również zdać egzamin zawodowy, ukończyć aplikację oraz uzyskać wpis na listę radców prawnych. Taka droga do zostania radcą prawnym jest najczęściej wybierana przez ludzi, którzy chcą pracować w tym zawodzie. Istnieją alternatywne drogi do tego, aby móc pracować jako radca prawny, jednak każda z nich opiera się na zdobywaniu ogromnej ilości wiedzy z dziedziny prawa. Warto również zaznaczyć, że nabyta wiedza osoby chcącej zostać radcą prawnym jest wielokrotnie sprawdzana, po to, aby przyszli klienci mogli liczyć na fachową pomoc prawną i pełen profesjonalizm.

prawnik Zamość - Kancelaria Radcy Prawnego Michał Wierzchowski

Na czym polega praca jako radca prawny?

Radca prawny zajmuje się w swojej pracy, głównie udzielaniem rad dotyczących prawa. Często pomaga on przy sporządzaniu pism, reprezentuje on także swoich klientów przed różnymi organami. Najczęściej jego zadaniem jest jednak udzielanie wskazówek na temat poszczególnych przepisów prawnych. Ciekawostką na temat tego zawodu, jest to, iż radca prawny może od jakiegoś czasu być również obrońcom w procesie karnym lub karnoskarbowym. Zakres obowiązków radcy prawnego jest więc dość spory.

Jak wygląda praca w kancelarii radcy prawnego?

Praca radcy prawnego przypomina w pewnym sensie pracę adwokatów. Najczęściej swoich klientów przyjmują w kancelariach. Zdarza się jednak, że radca prawny podpisze umowę o pracę z instytucją należącą do państwa lub z przedsiębiorstwem. Oznacza to więc w gruncie rzeczy, że niektóre podmioty zatrudniają radców prawnych tylko po to, aby pracowali dla nich indywidualnie. To, co odróżnia radcę prawnego od adwokata to fakt, iż adwokat posiada ustawowy zakaz pozostawania w stosunku pracy.

usługi prawne

Radca prawny - jak znaleźć odpowiedniego specjalistę?

Jeżeli potrzebujemy pomocy radcy prawnego, to kontakt do kancelarii najłatwiej jest znaleźć za pomocą Internetu. Większość kancelarii, które cieszą się dobrymi opiniami, prowadzi własne strony internetowe, na których można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje. Radcy prawni ogłaszają się ze swoimi usługami również w prasie oraz na portalach ogłoszeniowych. Informacji na temat działających w okolicy kancelarii radców prawnych można poszukać w spisie, który jest prowadzony przez Okręgowe Izby Radców Prawnych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...