Skip to main content

Kim jest arteterapeuta?

Różnymi sposobami możemy powracać do pełni zdrowia i leczyć szereg dolegliwości chorobowych, a pomóc może w tym na przykład proces twórczy i uwalnianie naszej kreatywności. Doskonale o tym wie specjalista, jakim jest arteterapeuta, który aby osiągnąć swoje cele terapeutyczne posługuje się sztuką.

Kim jest arteterapeuta - opis zawodu

Arteterapeuta to osoba, która swoje czynności może wykonywać wobec każdej właściwie grupy wiekowej, a więc pomoże zarówno dziecku, jak i seniorowi. Adresatem jego usług są ludzie, którzy cierpią na różnego rodzaju zaburzenia, choroby psychiczne, zmagają się z depresją, czy też są uzależnieni od alkoholu, hazardu i nie tylko. Arteterapia umożliwia wykorzystywanie różnych dziedzin sztuki w celach leczniczych. Wymienić tutaj należy między innymi malarstwo, rzeźbę, garncarstwo oraz teatr i film albo taniec. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb człowieka biorącego udział w procesie dochodzenia do zdrowia. Arteterapia w edukacji będzie się na przykład znacznie różnić od zajęć arteterapii dla osób w podeszłym wieku. Zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie i w grupach.

arteterapia studia

Najważniejsze zadania zawodowe arteterapeuty

Wśród najważniejszych zadań zawodowych arteterapeuty wymienić należy przede wszystkim:

  • dostosowanie zajęć do potrzeb osoby chorej,
  • wykorzystanie różnych dziedzin sztuki podczas pracy,
  • organizowanie wycieczek dla podopiecznych, choćby na koncert, wystawę, czy do instytucji kultury,
  • przeprowadzanie analizy postępów osoby biorącej udział w leczeniu.

Kwalifikacje w zawodzie

Arteterapia nie jest w naszym kraju profesją regulowaną, chociaż została uwzględniona w klasyfikacji zawodowej. Certyfikaty potwierdzające zdolności prowadzenia powyższych działań wydają stowarzyszenia arteterapeutyczne na przykład Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich Kajros albo Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów. W zawodzie tym trzeba wyróżnić szereg specjalności w zależności, jaką dziedziną sztuki posługuje się specjalista. Tak więc może to być między innymi terapia ruchem, biblioterapia lub muzykoterapia. Należy zaznaczyć, że aby wykonywać powyższy zawód, nie jest wymagane ukończeniu studiów wyższych na kierunku psychologia lub psychoterapia, ale w przypadku chęci pracy z małymi dziećmi, wymagane są naturalnie kwalifikacje pedagogiczne. Swoje kwalifikacje warto systematycznie poszerzać biorąc udział w specjalistycznych kursach lub wykładach. Szeroki wybór szkoleń znaleźć można na stronie: https://sensarte.pl/kategoria-produktu/akademia-arteterapii/, gdzie widniają takie kursy jak: Arteterapia w pracy z seniorami, Arteterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą, Arteterapia w pracy indywidualnej i wiele innych. 

studia z arteterapii

W jakich placówkach istnieje możliwość zatrudnienia?

Arteterapeudi mogą pracować w:

  • szpitalu,
  • więzieniu,
  • ośrodku walki z uzależnieniami,
  • hospicjum,
  • innych placówkach dydaktycznych.

Wynagrodzenie

Na wysokość pensji arteterapeuty ma wpływ wiele czynników. Chodzi tutaj głównie o jego kwalifikacje oraz zdolność prowadzenia interesujących zajęć. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie. Przykładowo, kiedy jest jednocześnie psychoterapeutą, średnia wynagrodzenia wynosi około 3750 złotych brutto. Pracownicy którzy nie posiadają uprawnień do prowadzenia psychoterapii, a mają skończony jedynie kurs kwalifikacyjny arteterapii, zarabiają zwykle mniej.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...