Jakie są sposoby na wybielanie zębów? Przeczytaj jakie efekty przynosi ten zabieg i czy warto go zrobić!
Idealnie białe zęby są marzeniem wielu osób. Niestety, picie wina, kawy i herbaty, palenie papierosów, spożywanie niektórych potraw — wszystko to może prowadzić do zmiany ich barwy. Na szczęście obecnie, dzięki nowoczesnym technikom wybielania uzębienia, można łatwo przywrócić uśmiechowi dawny blask.
Wybielanie zębów — kiedy można je przeprowadzić?
Jak możemy przeczytać na stronie Nova Dent, należącej do renomowanego gabinetu stomatologicznego z Nowego Sącza, zęby, które mają zostać poddane wybielaniu, powinny być przede wszystkim zdrowe. Warto więc, w ramach przygotowania do zabiegu, udać się do dentysty i skontrolować ich stan, a w razie konieczności — poddać je leczeniu. Trzeba też wiedzieć, że wybielanie zębów nie zawsze jest możliwe. Zabiegu tego nie wykonuje się u osób, które cierpią na zaawansowany bruksizm, choroby przyzębia i nadwrażliwość zębów. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest również m.in. alergia na składniki preparatów wybielających, ciąża, cukrzyca i epilepsja.
Jak wygląda wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?
Pierwszym etapem całego procesu jest zwykle piaskowanie lub scaling zębów, czyli działania, mające na celu usunięcie z nich osadów i kamienia nazębnego. Po takim przygotowaniu stomatolog przystępuje do właściwego zabiegu. Najczęściej wybieraną metodą jego przeprowadzenia jest użycie nadtlenku wodoru. Jak można przeczytać na stronie, opisującej wybielanie zębów we wspomnianym wcześniej gabinecie, związek ten powoduje utlenienie substancji, odpowiadających za przebarwienia.
Wybielanie zębów — jak zachować się po zabiegu?
W pierwszych dniach po przeprowadzeniu zabiegu należy stosować tak zwaną "białą dietę". Termin ten oznacza eliminację z jadłospisu potraw i napojów, mogących przebarwiać szkliwo zębów, takich jak jagody, borówki, buraki, kawa czy herbata. W okresie tym warto również — ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości dziąseł — ograniczyć przyjmowanie pokarmów o bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Zalecane jest też stosowanie łagodnych płukanek do zębów.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki wybielaniu zębów?
Efekty wybielania zależą przede wszystkim od początkowego stanu naszego uzębienia. W praktyce nie jest na przykład możliwe wybielenie wypełnień kompozytowych ani też zmiana koloru koron protetycznych. Niezłe rezultaty można za to uzyskać, poddając temu procesowi zęby po leczeniu kanałowym.
Oczywiście efekt zależy też od wybranej metody wybielania — w dobrych gabinetach stomatologicznych dostępne są na przykład procedury, pozwalające usunąć przebarwienia nie tylko z zewnętrznej warstwy szkliwa, lecz również spod jego powierzchni. Można też zdecydować się na zabieg, zabezpieczający zęby przed ponowną zmianą koloru. Niezależnie od zastosowanej techniki wybielania, warto — jeżeli chcemy cieszyć się jego efektami przez dłuższy czas — zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć ilość pitej kawy i herbaty oraz utrzymywać właściwą higienę jamy ustnej.
lub dodaj komentarz jako gość
Najnowsze wpisy
-
Wpływ sztucznej inteligencji na rozwój systemów ERP
-
Jaki typ moskitiery wybrać?
-
Różnice między windą osobową, towarową a gastronomiczną – jakie są ich najważniejsze cechy?
-
Co warto wiedzieć przed wynajmem lokalu? Obowiązki i prawa obu stron umowy
-
Jak skonfigurować pocztę WP?
Najpopularniejsze wpisy
-
Szybko powstające domki
-
Ile kosztuje montaż klimatyzacji? - TOP 3 firmy zajmujące się klimatyzacją w Gdańsku
-
Czy zabieg plastyki powiek na NFZ jest możliwy?
-
Nauka makijażu
-
Przedszkole dla każdego dziecka