Skip to main content

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Psychoterapia to jedna z metod leczenia zaburzeń psychiki, wykorzystywana także do zwiększenia potencjału osobowościowego. Dzięki psychoterapii możemy lepiej radzić sobie z różnymi emocjami. Terapia opiera się na kontakcie lekarza — specjalisty i pacjenta na cyklu spotkań. 

gabinet psychologiczny Bydgoszcz

Kiedy udać się na psychoterapię?

Należy podkreślić, że pacjent wcale nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych, aby skorzystać z pomocy psychologa czy psychiatry. Na tych spotkaniach można poprawić swoją pewność siebie czy zmobilizować się do podjęcia działania, "podnieść się" po ciężkim przeżyciu. Oprócz rozmowy lekarza z pacjentem wykorzystywane są również inne elementy wspomagające, np. hipnoza, rysunek terapeutyczny, pisanie listów. Psychoterapia pomaga zwalczać stany lękowe, nerwicę, fobie, depresje, a nawet zaburzenia żywienia. Przyszły psychoterapeuta powinien ukończyć studia wyższe, np. psychologię, psychiatrię, pedagogikę, medycynę, a potem dodatkowo odbyć profesjonalne szkolenie potwierdzone certyfikatem. Dodatkowo psychoterapeuta powinien nieustannie dążyć do pogłębiania swojej wiedzy i świadomości. Taką postawę reprezentuje Psycholog Beata Gołębiowska, której oferta dostępna jest na stronie: www.beata-golebiowska.pl oraz pod numerem telefonu: 600 827 787. Psycholog nieustannie pogłębia swoją wiedzę, a swoją pracę poddaję superwizji i uzupełnia systematycznym treningiem osobistym. Należy podkreślić, że taka osoba, aby poznać lepiej emocje przyszłych pacjentów, sama odbywa psychoterapię. Każdy psychoterapeuta specjalizuje się w konkretnej problematyce. Mówi się, że psychoterapia leczy duszę i jest podróżą w głąb siebie.

Psychoterapia indywidualna

Psychologia indywidualna polega na bezpośrednim kontakcie lekarza z pacjentem. Największym walorem tego rodzaju terapii jest skoncentrowanie się na problemie jednej osoby. Terapeuta poznaje emocje i przemyślenia badanego, wie czego może się spodziewać po pacjencie. Istotna jest również poufny kontakt, co sprzyja zwierzaniu i pozyskiwaniu zaufania.

Psychoterapia dla par

Do psychoterapeuty zgłaszają się również pary. Niekoniecznie musi być to małżeństwo. Jednym z powodów jest kryzys w związku, z którym ludzie nie umieją lub nie wiedzą jak sobie poradzić. Uczęszczanie na terapie małżeńskie może się okazać pomocne, gdy chcemy polepszyć kontakt z drugą połówką, otworzyć się przed nią i poprawić komunikację. Trzeba zaznaczyć, że oboje uczestnicy terapii muszą wyrazić zgodę na spotkanie z psychoterapeutą. Istotne jest, aby terapeuta nie brał strony żadnego z partnerów, kiedy pozostają oni w konflikcie. Ważne jest nie to, aby zmienić partnera, ale to, by zrozumieć jego potrzeby i oczekiwania.

Psychoterapia rodzinna

W psychoterapii rodzinnej biorą udział członkowie rodziny, którzy borykają się z jakimś problemem. Przeważnie na tę terapię przychodzą rodzice z dzieckiem, sprawiającym kłopoty lub mającym trudności ze względu na wiek dojrzewania. W psychoterapii rodzinnej biorą udział członkowie rodziny, którzy borykają się z jakimś problemem. Na terapie rodzinne z psychoterapeutą przychodzą także rodziny, w których jeden członek przechodzi ciężką chorobę. W trakcie tych sesji omawiane jest, jak załagodzić konflikty, jak umocnić więź w rodzinie czy też, jak ważne jest wsparcie najbliższych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...