Skip to main content

Jakie drewno do kominka wybrać? Na co zwracać uwagę?

Wydajność i forma drewna, jakiego używamy do opału w kominku, ma olbrzymi wpływ na komfort życia mieszkańców. Rodzaj drewna, jakiego będziemy używać, wpływa także na zdrowie i bezpieczeństwo. Z tego powodu, dobrze jest się zorientować w temacie, jakie drewno będzie idealne dla naszych potrzeb. Jeżeli wiec jesteś aktualnie przed wyborem kominka do swojego domu, sprawdź jakie drewno nada się najlepiej.

Czym nie należy palić w kominku?

Opał, jaki będziemy stosować do ogrzewania w kominku nie może być byle czym. Kategorycznie zabronione jest spalanie śmieci, tworzyw sztucznych takich jak butelki PET oraz kartonów wielowarstwowych. Takie działanie powoduje bardzo negatywny wpływ toksyn an układ oddechowy człowieka. Oprócz tego spalanie takich przedmiotów szkodzi środowisku. Spalanie substancji sztucznych powoduje przedostawanie się szkodliwych toksyn do wnętrza domu. W ten sposób wdychane są przez domowników, co bardzo źle wpłynie na ich zdrowie.

O tym jakie drewno do kominka sprawdza się najlepiej, przeczytasz w artykule na stronie http://www.kominki-janik.pl/poradnik/55-ocena-jakosci-drewna-do-kominka, który szczegółowo porusza tę tematykę i dodatkowo podpowiada co zrobić, by jego spalanie, było jak najbardziej efektywne.

Jakie drewno do kominka wybrać?

Niektórzy twierdzą, że palenie drewnem w kominku jest również szkodliwe. Nie jest to jednak prawdą, jeżeli przestrzegane są wszelkie normy związane ze spalaniem drewna. Bardzo ważnym aspektem, jest rodzaj drewna, jakiego używamy do palenia w kominku. Nie powinno się używać drewna pochodzącego z drzew iglastych. Najlepiej sprawdzają się kawałki drewna pochodzące od drzew iglastych. Spalanie iglaków, może powodować wydzielanie się niebezpiecznych toksyn oraz brudzenie się kominka.

Przed spalaniem drewna, nawet liściastego, powinno się je specjalnie przygotować do tego zadania. Robi się to poprzez tzw. sezonowanie, czyli leżakowanie drewna przez minimum rok w specjalnym miejscu, aby nabrało ono odpowiednich właściwości. Drewno nadaje się jako opał do kominka w momencie, gdy jego poziom wilgotności jest mniejszy niż 20%. Używanie mokrego drewna do palenia pogarsza proces spalania i powoduje zanieczyszczanie sadzą kominek. Może to prowadzić to uszkodzenia kominka, co zmusi nas do poniesienia wysokich kosztów naprawy.

Sezonowanie drewna na niestety minusy. Przez długi okres leżakowania musimy być zaopatrzeni w drewno z wyprzedzeniem. Aby drewno nie nabrało znowu wilgoci, trzeba zorganizować specjalne miejsce do jego przechowywania. Proces ten może ułatwić specjalne urządzenie umożliwiające poziom wilgotności drewna.

Proces rozpalania

Podczas procesu rozpalania drewno osiąga odpowiedni koloryt, co jest oznaką, że będzie wydajne. Sam proces jest bardzo prosty, lecz bardzo istotny. Na początku ustawiamy na dnie kominka grubsze, mocniej okorowane kawałki. Na nich dopiero kładziemy drobniejsze kawałki i rozpałkę i całość rozpalamy. Palenie od góry daje znacznie bardziej efektywne efekty niż inne sposoby. Efektywność spalania można ocenić po dymie. Jeżeli jest on lekko biały lub przeźroczysty, to oznacza, że proces spalania jest na dobrym poziomie.

Jak wybrać drewno do kominka?

Jak można przeczytać na stronie kominki-janik.pl, której właścicielem jest firma Kominki Janik, z siedzibą na ul. Karola Balińskiego 7, 70-893 Szczecin (Tel: 91 314 38 28), drewno przeznaczone do spalania w kominku nie powinno być dłuższe niż 30 cm i powinno mieć jak najmniej kory na powierzchni. Drewno kominkowe musi być czyste, suche i surowe. Najlepszym gatunkiem do palenia jest grab. Jego cena, też nie jest wygórowana, co sprawia, że opalanie tym drewnem jest opłacalne. Dobrze sprawdza się jako opał także dąb, jesion lub buk. Rzadziej spotykane, ale również dobre są kawałki brzozy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 1 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 2 miesięcy temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...