Skip to main content

Jak zaprojektować funkcjonalny dom?

Przed rozpoczęciem budowy domu, trzeba sobie zadać pytane, co należy zrobić, by był on funkcjonalny dla przyszłych mieszkańców. Na to, czy dom będzie funkcjonalny, składa się naprawdę wiele różnych czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę liczbę pomieszczeń, wielkość budynku czy rozplanowanie powierzchni. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć, na co szczególne warto zwrócić uwagę, by przyszły dom był funkcjonalny i komfortowy dla wszystkich jego mieszkańców.

Projekty domów nowoczesnych Dębica

Czym jest funkcjonalny dom?

Funkcjonalny dom, jak wskazuje architekt Dębica to "budynek, który będzie spełniał wymagania mieszkaniowe przyszłych osób, które będą w nim mieszkać". To, jakie mają to być dokładnie potrzeby, jest ciężkie do zdefiniowania, bo każdemu będzie zależało na czymś innym. Inne wymogi musi spełniać domu stworzony dla rodziny z dziećmi, a inne dom dla seniorów. Dlatego właśnie na ryku dostępnych jest wiele różnych projektów, które znacznie się od siebie różnią.

Co wziąć pod uwagę projektując funkcjonalny dom?

Aby zaprojektować funkcjonalny dom, trzeba wziąć pod uwagę kilka głównych czynników. Przede wszystkim trzeba ustalić wielkość domu, tak by była ona adekwatna do wielkości działki, na której stanie. Kolejnym aspektem, który trzeba rozważyć, jest liczba kondygnacji. Trzeba ustalić, jak dom powinien prezentować się, by zapewnić wygodę. Istotne jest ustalenie, gdzie i jakie schody zostaną zainstalowane. Ważne jest, by dobrać także odpowiednią technologię i materiały do budowy. Wpływa to bowiem bezpośrednio na przyszłe koszty związane z eksploatacją budynku. Kluczowym czynnikiem, który decyduje o funkcjonalności budynku, jest jego wielkość. Na tym etapie trzeba uwzględnić, jak duży musi być budynek, by spełniał aktualne wymagania. Trzeba przemyśleć, czy w niedalekiej przyszłości nasza rodzina nie będzie potrzebowała więcej miejsca, bo to oznaczałoby, że już teraz warto postawić większy obiekt. W doradztwie przy opracowywaniu projektu pomóc mogą fachowcy z firmy Pracownia Kształt. Oferta pracowni projektowej dostępna jest na stronie: https://www.pracowniaksztalt.pl/oferta, gdzie znaleźć można szczegółowy opis proponowanych usług. W ich zakres wchodzą usługi z zakresu doradztwa i prace projektowe. 

Otwarte czy zamknięte przestrzenie?

Od pewnego czasu popularną praktyką stało się budowanie otwartych przestrzeni. Łączenie kuchni z jadalnią lub pokojem dziennym, to nowy zakres możliwości dekoracyjnych. Przestrzeń nas nie ogranicza, jednak trzeba brać pod uwagę, że takie rozwiązanie niesie za sobą jedną wadę. Chodzi mianowicie o zapachy, które łatwiej rozprzestrzeniają się z kuchni na inne części domu. Dla wielu osób takie coś może być nie do zaakceptowania.

Jak zaprojektować funkcjonalny dom?

Projektując funkcjonalny dom, trzeba dobrze wiedzieć, jak planujemy go użytkować przez następne kilkanaście lat. Najważniejsze, by zaspokajał on potrzeby domowników. Ślepe podążanie za trendami i modą może być zgubne, bo otrzymamy w ten sposób łady dom, który będzie kompletnie niefunkcjonalny dla jego użytkowników. Warto skorzystać z gotowych już projektów, a gdy nam coś nie pasuje, to zawsze można wprowadzić zmiany. Dobrze trzeba wszystko przemyśleć, ponieważ po postawieniu budynku, wszelkie modyfikacje budynku są znacznie bardziej kosztowne.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...
Marcelina 1 miesięcy temu Domek holenderski — czy warto go kupić?
Do tej pory myślałam, że domek holenderski i domek angielski ...
Jako miłośnik podróży, doceniam artykuł wyjaśniający różnice między hotelem a ...
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 2 miesięcy temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...