Skip to main content

Jak zachować się w trakcie pożaru?

Ogień powszechnie jest uważany za jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów. Jego działanie jest bardzo niszczycielskie, a powstrzymanie go stanowi nie lada wyzwanie. Dodatkowo ogień można łatwo zaprószyć, a szybkie rozprzestrzenianie tego żywiołu nie pomaga w jego ugaszaniu. Gdy jednak dojdzie do wybuchu pożaru, należy stosować się do pewnych zaleceń, które mogą pomóc zwalczyć wybuch pożaru. W tym artykule postaramy się przedstawić przydatne rady, które pomogą ugasić pożar.

Straż pożarna Koszalin

Co robić, gdy zauważymy pożar?

Przede wszystkim, zaraz po zauważeniu, że wybuch pożar, poinformuj wszystkich w okolicy o zaistniałym zagrożeniu, aby uchronić ich przed szkodliwymi konsekwencjami. Następnie niezwłocznie należy zadzwonić po odpowiednie służby, takie jak straż pożarna Koszalin lub straż odpowiadającą Twojej miejscowości. Możesz to zrobić, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Po skontaktowaniu się z centrum pomocy trzeba udzielić informacji na temat miejsca, gdzie doszło do pożaru. Nie zapomnij podać swoich danych, a jeśli to możliwe to poinformuj przez telefon straż o bardziej szczegółowych danych, takich jak co się pali i czy istnieje zagrożenie życia. Nie rozłączamy się z dyspozytorem, dopóki on nam nie pozwoli. Czasem może również poprosić nas o udzielenie dodatkowych informacji, którą pomogą ocenić sytuację. 

Gdy wezwiemy już służby na miejsce, to możemy samemu przystąpić do gaszenia pożaru, jeżeli to oczywiście bezpieczne. Możemy to robić poprzez używanie sprzętu gaśniczego znajdującego się nią obiekcie. Pamiętaj, aby w ramach możliwość pomóc pozostałym osobom znajdującym się na terenie pożaru. Ważne, by zapobiegać panice wśród pozostałych ludzi. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że ktoś zostanie dosięgnięty przez ogień, to połóż taką osobę na ziemi i czymś okryj. Pamiętaj również, że gdy ktoś ucierpi w wyniku pożaru, to należy poinformować o zdarzeniu pogotowie.

Jak ewakuować ludzi i mienie z miejsca, gdzie doszło do pożaru?

W sytuacji, gdy pożar wybuchł w domu mieszkalnym, to można spróbować go ugasić. Jeżeli nie jest to jednak możliwe, to należy czym prędzej opuścić budynek i zamykając drzwi, jednak nie na klucz. Zabronione jest otwieranie okien, ponieważ dostarczy to tlen, co wspomoże rozprzestrzenianie ognia. Jeżeli mamy taką możliwość, to przed opuszczeniem budynku warto wyłączyć instalację elektryczną. Jeżeli w budynku znajduje się już dużo dymu, to najlepiej poruszać się na czworaka, aby uchronić układ oddechowy. Nigdy nie wolno gasić urządzeń pod napięciem z użyciem wody.

Czego nie wolno robić podczas pożaru, by skutecznie się ewakuować?

Najważniejsze jest, aby nie wzmagać w ludziach paniki, ponieważ znacząco może to utrudnić proces ewakuacji. Jeżeli w budynku wyznaczony jest kierunek ewakuacji, to nie należy iść pod prąd i tamować ruchu. Jeżeli na miejsce dotarły już służby, to trzeba stosować się do poleceń wydawanych przez strażaków. Pamiętaj, także, by nie zamykać za sobą drzwi na klucz, ponieważ utrudni to akcję gaśniczą. Gdy w budynku jest dużo dymu, to postaraj się poruszać na czworaka lub w pochylonej pozycji. Warto również podjąć próbę ratowania przed zniszczeniem cennych przedmiotów oraz ważnych dokumentów, ale z zachowaniem rozsądku i zasad bezpieczeństwa.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...