Skip to main content

Jak poradzić sobie z agresywnym psem?

Pies od wielu lat towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu. Wychowanie zarówno szczeniaka, jak i adoptowanego dorosłego czworonoga może przysporzyć wielu niespodziewanych kłopotów. Czasem nieprzyjemne zdarzenia, które spotkały pupila w dotychczasowym życiu mogą spowodować, że w niektórych sytuacjach będzie on reagował agresją. Jakie mogą być przyczyny tego problemu i jak radzić sobie z psem agresywnym?

szkolenia dla psów Gdańsk

Przyczyny agresji u psów

Zmagając się z agresją u psa, należy przede wszystkim ocenić przyczynę problemu. Instynkt przetrwania ujawniający się w formie agresji może wynikać z bardzo różnych wydarzeń z przeszłości. Często przebyte traumy mogą okazać się powodem wyzwalającym u zwierzaków agresję w podobnych sytuacjach. Często przyczyną agresji okazuje się brak respektowania przez ludzi wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Pies, który nie doświadczył zła ze strony człowieka z reguły będzie próbował okazać niepewność mową swojego ciała. Jeżeli jednak to nie odniesie skutku - może stać się agresywny. Czasem przyczyną agresji może również okazać się wścieklizna, jednak jest ona niezwykle rzadka na naszej szerokości geograficznej.

Zachowania agresywne - mowa ciała

Psy komunikują się z nami poprzez mowę swojego ciała. Zanim okażą zachowania uznawane przez nas za agresywne, takie jak warczenie, a następnie gryzienie - z reguły przedstawiają szereg sygnałów ostrzegawczych. Co ciekawe pierwszym sygnałem świadczącym o zdenerwowaniu jest ziewanie i oblizywanie pyska! Następnie pies stawia na baczność uszy oraz ogon, a przed przystąpieniem do ataku zazwyczaj zostają podniesione wafle, wyszczerzone zęby, a sierść na karku się jeży. 

Jak zwalczyć problem agresji u psa?

Problem agresji u psów jest stosunkowo złożony. Jeżeli nie uda się zdiagnozować przyczyny na własną rękę, sugerowane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy behawiorysty czy zoopsychologa. W tym celu postaw na Uwierz w psa - szkolenie psów, behawiorysta, zoopsycholog, czyli pomoc odpowiedniego fachowca - zoopsychologa. Specjalista pomoże Ci lepiej zrozumieć motywację i zachowanie psa oraz usprawni waszą komunikacje. Warto też wykluczyć zdrowotne problemy - ból może wyzwalać u psów zachowania agresywne. Z reguły zaleca się wprowadzenie odpowiednio przemyślanego planu treningowego, który pozwoli na konstruktywne spożytkowanie nadmiaru energii i stworzenie więzi z właścicielem. 

Czy istnieją rasy posiadające predyspozycje do zachowań agresywnych?

W każdej rasie psów mogą występować osobniki ze skłonnościami do agresji. Istnieją jednak rasy, które ze względu na swoje pochodzenie są do agresji bardziej predysponowane. Są to między innymi mastify, dobermany czy amerykańskie pitbullteriery. Należy jednak pamiętać o tym, że psy tych ras dobrze wychowane, mogą okazać się doskonałymi domowymi zwierzakami.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...