Skip to main content

Jak działa pompa ciepła? Czy warto w nią zainwestować?

Ogrzewanie gazowe, elektryczne czy za pomocą węgla drożeje z roku na rok. Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób szuka przystępnej cenowo alternatywy dla tradycyjnych źródeł ciepła. Wybór pada często na pompę ciepła jako tani w eksploatacji, a jednocześnie ekologiczny system grzewczy. Czym w ogóle jest pompa ciepła, na jakiej zasadzie działa i czy rzeczywiście warto w nią zainwestować?

Pompy ciepła Kielce

Pompa ciepła - czym jest?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które korzysta z energii cieplnej pochodzącej z powietrza, wody lub gruntu. We wnętrzu urządzenia energia ta ulega przemianom fizycznym takim jak parowanie, sprężanie, skraplanie czy rozprężanie, a następnie służy nie tylko do ogrzania budynku i wody użytkowej, ale także do chłodzenia pomieszczeń latem. Jako że pompa ciepła działa w oparciu o odnawialne źródła energii, trudno sobie bez niej wyobrazić energooszczędny dom.

Pompa ciepła - jak działa?

Tradycyjne systemy ogrzewają budynki, spalając paliwo, do czego potrzeba mnóstwa energii. Sposób ten jest prosty, ale nieprzyjazny środowisku. Pompa ciepła, wprost przeciwnie, pozwala ograniczyć marnotrawstwo energii dzięki temu, że korzysta z energii pochodzącej ze środowiska naturalnego. Często wybierana pompa powietrzna czerpie energię z powietrza, a do napędu sprężarki wykorzystuje prąd. W jej wnętrzu zachodzi przemiana termodynamiczna, która skutkuje wytworzeniem energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu i wody. Tego typu pompa składa się z agregatu, montowanego na zewnątrz budynku, i jednostki wewnętrznej. Elementy te połączone są przewodami przewodzącymi czynnik chłodzący. Z1 kW energii elektrycznej pompa powietrzna wytwarza od 3 do 5 kW energii cieplnej, a więc dużo więcej niż piec elektryczny.

Pompa ciepła - jakie są jej zalety?

Pompa ciepła to urządzenie łatwe w obsłudze, bo wymaga tylko nastawienia odpowiedniej dla użytkownika temperatury, którą można kontrolować za pomocą Wi-Fi. Nie generuje szkodliwych dla zdrowia spalin, kurzu i popiołu, więc pozwala cieszyć się czystym powietrzem. Pozwala zaoszczędzić miejsce w domu, bo wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, nie wymaga budowy kotłowni ani wydzielania przestrzeni na skład opału. Pozyskując energię z darmowego źródła, pompa ciepła sprawia, że koszty ogrzewania domu maleją, a jej użytkowanie już wkrótce po instalacji zaczyna przynosić zyski.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Montaż pompy ciepła gwarantuje niską cenę ogrzewania budynku na wiele lat, możliwość podgrzania wody i chłodzenia w czasie upałów. W rozwiązania ekologiczne, a takim właśnie jest pompa ciepła, z pewnością warto zainwestować, tym bardziej, że na ich instalację można uzyskać dofinansowanie. W obliczu rosnących cen węgla czy gazu pompa ciepła wydaje się jednym z bardziej opłacalnych i efektywniejszych sposobów na ogrzanie domu jednorodzinnego, budynku mieszkalnego i przemysłowego.