Skip to main content

Jak dbać o Eustomę wielkokwiatową?

Eustoma wielokwiatowa, jest przepiękną rośliną, która swoim wyglądem nieco przypomina różę, jednak odróżnia się od niej płatkami kwiatów, które bardziej przypominają kwiaty maków. Dotąd kwiatki te były głównie spotykanie jako element bukietów ślubnych. W ostatnim jednak czasie coraz częściej spotykana jest również jako roślina sprzedawana w doniczkach. Dzięki temu można ją bez problemu uprawiać we własnym ogródku lub w doniczkach na tarasie i balkonie. W tym artykule przybliżmy, jak wygląda pielęgnacja oraz uprawa tych kwiatów. 

eustoma kwiaty

Cechy charakterystyczne Eustomy wielokwiatowej

Eustoma wielokwiatowa to roślina należącą do rodziny gorczykowatych. Dorasta do wysokości od 15 do 60 centymetrów. Pochodzi z terenów USA, Meksyku, Ameryki Południowej oraz Karaibów. Jej liście posiadają bardzo soczysty zielony odcień, a kwiaty rosną na długich prostych łodygach i przybierają charakterystyczny lejkowaty kształt. Warto również wspomnieć o sadzonkach tej rośliny, które kiedy znajdują się w doniczkach, to posiadają wiele rozgałęzionych łodyg, na których końcach znajdują się kwiaty, które mogą występować w wielu kolorach. 

Eustoma jest rośliną, której kwiaty występują przede wszystkim w odcieniach bieli, różu oraz błękitu. Niektóre jednak z gatunków tej rośliny mogą posiadać dwukolorowe kwiatki. Najrzadsze spotykane odmiany mają kwiaty w kolorze karminowoczerwonym oraz żółtym. Rośliny te nie są zbyt odporne na niskie temperatury, dlatego traktuje się  je w naszym klimacie jako rośliny jedno lub dwuletnie. Kwiaty Eustomy przybierają dzwonkowaty kształt i mają średnicę między 5, a 8 centymetrów. 

Uprawa i pielęgnacja w doniczkach

Eustoma jest kwiatem, który jest dość wymagający w uprawie, dlatego jest odradzany początkującym. Wysiane w doniczce nasiona należy regularnie zraszać mgiełką z wody. Ważne również, by pamiętać, że ze względu na nasz klimat, roślina ta może być wysiewana wyłącznie w szklarni. Optymalna temperatura dla wzrostu tej roślin to 18-21 stopni Celsjusza. Sadzonki tej rośliny są wrażliwe na nadmierne podlewanie, dlatego warto zastosować w donicy z kwiatkiem odpowiedni drenaż. Dzięki temu ochronimy korzenie Eustomy przed zgniciem

Najlepiej jest uprawiać tę roślina na parapetach z dużym dostępem do światła lub na tarasach. Wymagane jest również regularne nawożenie, które powinno odbywać się raz w tygodniu. Najlepiej jest używać w tym celu nawozu do roślin kwitnących. Rośliny Eustomy wielokwiatowej zakwitają wczesnym latem, a do przekwitnięcia dochodzi gdy dojdzie do pierwszego przymrozku. Warto ją regularnie przycinać, aby ponownie zakwitła. Przycięte kwiaty można z powodzeniem wstawić do wazonu na kilka tygodni, aby przystrajały wnętrze naszego domu. 

Eustoma wielokwiatowa to bardzo piękna roślina, która jest bardzo delikatna i trudna w uprawie. Zachwyca jednak swoim filigranowym kształtem i połączeniem cech róż, tulipanów oraz maków. 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...