Skip to main content

Interwencja kryzysowa - nie bój się prosić o pomoc psychologa

Pomoc psychologiczna na szczęście przestaje być w Polsce tematem tabu. Coraz częściej mówi się o trudnościach głośno, wspierając osoby pozostające w kryzysie. Wybierając się do terapeuty po wsparcie lub psychoterapię, można także uzyskać inne wsparcie w postaci interwencji kryzysowej. Czym jest ten rodzaj pomocy? Na czym polega i czy powinna być stosowana tylko w nagłych przypadkach?

Czym jest interwencja kryzysowa?

Interwencja kryzysowa jest to proces udzielania pomocy psychologicznej osobom, które doświadczyły sytuacji kryzysowej, czyli trudnej i stresującej sytuacji, która przewyższa ich możliwości poradzenia sobie z daną kwestią samodzielnie. Interwencja kryzysowa jest zwykle prowadzona przez specjalistów w dziedzinie pomocy psychologicznej lub społecznej, którzy są wyszkoleni w udzielaniu pomocy osobom doświadczającym kryzysów psychicznych.

Najczęściej interwencje kryzysowe mają formę krótkoterminowych sesji, stosowanych, by jak najszybciej rozwiązać problem, mogący zagrać zdrowiu psychicznego pacjenta. Służy też stabilizacji oraz wdrożeniu rozwiązań i planów przyszłego leczenia. Interwencja kryzysowa odnosi się tylko do natychmiastowej sytuacji kryzysowej i nie zastępuje usług terapeutycznych.

Beata Załucka-Gosk | Psycholog Gdynia

Co może powodować kryzys?

Kryzys, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, może być spowodowany przez wiele czynników. Kiedy dana osoba doświadcza bardzo stresującego lub traumatycznego wydarzenia, może później wpaść w kryzys, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie przetworzyć tego, co się wydarzyło. Problem kryzysu psychicznego może pojawić się także w sytuacji, gdy do traumatycznych zdarzeń doszło dawno temu. Czasem wystarczy jeden czynnik zapalny, który może wyzwolić problem.

Jakie powinny być cele interwencji kryzysowej?

Co jest celem interwencji kryzysowej? Celem interwencji kryzysowej jest zapewnienie natychmiastowej pomocy w sytuacjach nagłych i wymagających szybkiej reakcji, w celu zmniejszenia lub uniknięcia problemów osoby doświadczającej kryzysu. Zapewnienie stałego wsparcia może zapobiec przyszłym kryzysom.

Wiele zasobów kryzysowych wykorzystuje sześciostopniowy model opracowany przez dr. Richarda Jamesa. W przypadku odpowiednio przeprowadzonej interwencji kryzysowej głównymi celami terapeuty jest:

  1. Zdefiniowanie problemu - dotarcie do sedna problemu osoby, która znajduje się w kryzysie, poznanie przyczyn trudności.
  2. Zapewnienie bezpieczeństwa - zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom lub zachowaniom, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu osoby w kryzysie.
  3. Opanowanie emocji - udzielenie pomocy w opanowaniu emocji, które mogą przysporzyć dalszego nasilenia kryzysu, takiego jak gniew, strach czy depresja.
  4. Zapewnienie wsparcia - jeśli pacjent jest w niebezpieczeństwie, obowiązkiem terapeuty jest zapewnienie pomocy zarówno w ujęciu natychmiastowym, jak i długoterminowym.
  5. Przywrócenie równowagi - pomoc w przywróceniu równowagi emocjonalnej i psychicznej, a także pomaganie w znalezieniu sposobów na radzenie sobie z sytuacją.
  6. Przekazanie pacjentowi alternatyw - wsparcie pacjenta w dalszej pracy, nowym spojrzeniu na problem; wykonanie konkretnych planów wdrożenia alternatyw, które pomogą skoncentrować się na realnych krokach, doprowadzających do wyjścia z kryzysu.

Czym są kryzysy psychiczne i jak sobie z nimi radzić?

Kryzysy psychiczne to sytuacje, w których dana osoba doświadcza intensywnych emocji, takich jak lęk, gniew lub rozpacz. Jednocześnie przewyższają one zdolności danej osoby do poradzenia sobie w zmierzeniu się z danymi odczuciami. Mogą to być sytuacje takie jak samobójstwo bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód lub wypadki. Kryzysy psychiczne są poważnym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego i mogą prowadzić do zaburzeń emocjonalnych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...