Skip to main content

Czym jest i na czym polega plastyka powiek?

Zabieg plastyki powiek inaczej blefaroplastyka jest mało inwazyjnym zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru skóry z powiek. Może być wykonywany z powodzeniem na powiekach górnych jak i dolnych, swoim zakresem obejmuje też usunięcie przepuklin tłuszczowych które pojawiają się wokół oczu. Z uwagi na utratę elastyczności skóry wokół oczu, zabieg ten staje się coraz bardziej popularny. Obecnie nie dotyczy jedynie osób starszych, coraz więcej młodych osób decyduje się na zabieg z uwagi na problemy z opadającą skórą wokół powiek.

Zakres zabiegu dopasowywany jest indywidualnie do każdego pacjenta. Poprzedza go szeroki wywiad medyczny oraz szczegółowe zbadanie potrzeb, oczekiwanych rezultatów oraz stanu zdrowia osoby poddającej się zabiegowi. Może on obejmować plastykę tylko jednej powieki, problemu nie stanowi także połączenie obu metod – plastyki powieki górnej oraz dolnej.

Kto powinien skorzystać z plastyki powiek?

Z uwagi na mało inwazyjny charakter zabiegu, nie istnieją ograniczenia, co do wieku osób decydujących się na blefaroplastykę. Korekcja powiek najczęściej wykonywana jest u osób od 35 do 65 roku życia. Z uwagi na wady funkcjonalne oraz genetyczne z powodzeniem może być wykonany także u młodszych osób. Co ważne, zwężenie szpary powiekowej jest nie tylko defektem estetycznym ale może powodować poważne problemy ze wzrokiem. Wpływa też niekorzystnie na odprowadzanie łez które nawilżają powierzchnię oka. Więcej o plastyce powiek można przeczytać na stronie: https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-powiek, gdzie szczegółowo opisany jest przebieg zabiegu. Zabieg można wykonywać u osób borykających się z tzw, opadającą powieką, w przypadku występowania nadmiaru skóry w okolicach oczu oraz różnorodnych wad mięśni wokół oka. Zalecany jest także u osób które borykają się z występowaniem przepuklin tłuszczowych określanych najczęściej jako „worki pod oczami”. Jeśli decydujemy się ingerować w nasz wygląd warto usunąć wszystkie defekty, które przeszkadzają nam w codziennym życiu, chociażby odstające uszy. Więcej na temat zabiegu można przeczytać pod adresem www.chirurg-gdynia.pl/oferta/korekta-uszu, gdzie autor przybliża przygotowania do zabiegu, a także okres rekonwalescencji. Jest to zabieg bardzo krótki, ponieważ trwa maksymalnie półtorej godziny, a pacjent tego samego dnia może opuścić klinikę. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

W niektórych przypadkach korekta powiek nie może się odbyć lub powinna zostać przełożona na inny termin. Do takich przeciwwskazań zaliczyć należy stan ciąży oraz okres karmienia piersią. Co ważne zabieg nie może być przeprowadzony jeśli w danym momencie osoba boryka się z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, nawracającymi infekcjami powiek, infekcjami, niedokrwistością oraz stanami ropnymi skóry twarzy. Blefaroplastykę odradza się szczególnie osobom cierpiącym na poważne choroby ogólnoustrojowe oraz systemowe np. cukrzycę.

Jak wygląda zabieg?

Plastykę powiek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach może być przeprowadzony w krótkim znieczuleniu ogólnym oraz miejscowym. Zabieg wykonuje się w sterylnych warunkach na przygotowanej sali operacyjnej. Pierwszą czynnością jest precyzyjne oraz bardzo dokładne nacięcie skóry powiek oraz usunięcie jej nadmiaru. Zabieg obejmuje także obkurczenie i plastykę mięśnia okrężnego oka. W przypadku operacji powiek górnych skórę nacina się w załamaniu powieki górnej, a po wycięciu określonego paska skóry, odsłonięte mięśnie obkurcza się radioskalpelem lub laserem. Jeśli pacjent skarży się również na worki pod oczami, oprócz plastyki powiek można wykonać zabieg usuwania worków pod oczami.  Wtedy zabieg wykonywany jest na powiekach dolnych, gdzie chirurg nacina skórę poniżej biegu rzęs.  Powstałe rany zamyka się cienkimi szwami, dzięki czemu blizny są praktycznie niewidoczne. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Bardzo dziękuję za ten artykuł! Szukam firmy, która profesjonalnie zamontuje klimatyzację ...
Kornelia 7 dni temu top 10
Wow, co za zestawienie! Mieszkam w Krakowie od jakiegoś czasu ...
Wojciech 1 miesięcy temu Czy koncentratory tlenu są bezpieczne?
Chyba każde urządzenie stosowane niezgodnie z jego przeznaczeniem może być ...
Myślę, że warto korzystać ze stacji kontroli pojazdów nawet dla ...
Trzeba zwracać uwagę na odpowiednią pielęgnację po zabiegu, zwłaszcza w ...