Arteterapia - cechy szczególne, metody działania, wykorzystanie
Wykorzystywanie muzyki, sztuki czy innej formy artyzmu do rozwoju i pracy nad sobą, to coraz bardziej popularne działania. Dzięki wielu walorom jakie posiada sztuka możliwe jest wpływanie na psychikę ludzką zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Tego rodzaju zajęcia określane są jako arteterapia i wykorzystywane w wielu celach.
Czym jest arteterapia?
Arteterapia to technika wykorzystywana w różnego rodzaju terapii oraz rehabilitacji, której głównym narzędziem jest sztuka. Artyzm ten może występować w wielu formach, a najbardziej popularnymi są taniec, muzyka, teatr, malarstwo, rzeźba, itp. Terapia poprzez sztukę to doskonały sposób na usprawnianie procesów myślowych, kreatywności, pamięci oraz inteligencji. Dzięki wykonywaniu poszczególnych zadań równocześnie kształtują się cechy motoryczne i manualne. Kursy arteterapii, świadczone przez wyspecjalizowane Centra jak sensarte.pl w Warszawie, zdobywają w Polsce coraz większą popularność.
Jakie efekty przynosi arteterapia?
Głównym celem zajęć artystycznych jest kształtowanie własnych zainteresowań i pasji. Dzięki odpowiednio poprowadzonym zajęciom możliwe jest także nabywanie nowych umiejętności oraz doświadczenia. Zadaniem terapii z wykorzystaniem sztuki jest również poprawa nastroju, własnej wartości oraz samoakceptacji. Efektem tego rodzaju działań są przede wszystkim:
- możliwość uzewnętrznienia własnych potrzeb, emocji i myśli,
- nauka współpracy i współuczestnictwa,
- kształtowanie wielu cech fizjologicznych,
- wyjście z depresji i stanów lękowych,
- zapobieganie starzeniu się organizmu - w tym procesów myślowych np. seniorów.
Arterapia z perspektywy pacjenta i terapuety
Tego rodzaju zajęcia wykorzystywane mogą być na wielu poziomach edukacji. Są one idealny rozwiązaniem dla dzieci posiadających problemy emocjonalne oraz ekonomiczne. Młodzieży wywodzącej się z rodzin trudnych i patologicznych.
Zajęcia arteterapii to także świetny pomysł na aktywność seniorów. Terapia poprzez sztukę usprawnia intelektualnie. emocjonalnie i fizycznie. Wielu psychologów docenia wyjątkowy wpływ arteterapii na pacjentów, poszeszerzając swoje kompetencje. Taki kurs w ofercie swojej posiada również akademia arteterapii SensArte mieszcząca się w Warszawie. Kursy skierowane są do osób pragnących rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć nową, cenną wiedzę.
Metody stosowane w arteterapii
Arteterapia posiada wiele wartościowych walorów, gdyż możliwa jest do wykorzystania na wiele sposobów. Wśród najczęściej stosowanych metod terapii znajdują się
- muzykoterapia - zajęcia związane z słuchaniem, śpiewaniem, a także tworzenie różnorodnych melodii,
- choreoterapia - aktywność muzyczna ujawniająca się w tworzeniu układów tanecznych oraz wykonywaniu przygotowanych formacji,
- biblioterapia - zajęcia literackie, na których głównymi technikami terapii są czytanie, pisanie własnych treści, artykułów, wierszy, itp., słuchanie bajek i poezji.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 9 dni temuSuper artykuł, fajnie wyjaśnia, na czym polega arteterapia i jak można ją wykorzystać w codziennym życiu. Sztuka naprawdę pomaga w wyrażaniu emocji, zwłaszcza kiedy ciężko o nich mówić. Jeśli ktoś chciałby spróbować czegoś takiego na własnej skórze albo po prostu dowiedzieć się więcej, polecam zajrzeć na https://sensarte.pl/ – mają świetne warsztaty i programy, które mogą być idealnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z arteterapią! Sama brałam w nich udział dwukrotnie i planuję jeszcze kolejny raz!
Najnowsze wpisy
-
Co warto wiedzieć przed wynajmem lokalu? Obowiązki i prawa obu stron umowy
-
Jak skonfigurować pocztę WP?
-
Czyszczenie dywanów - czy warto zatrudnić do tego firmę?
-
Jak przygotować auto do sprzedaży?
-
Na czym polega profesjonalne sprzątanie biur?
Najpopularniejsze wpisy
-
Szybko powstające domki
-
Ile kosztuje montaż klimatyzacji? - TOP 3 firmy zajmujące się klimatyzacją w Gdańsku
-
Czy zabieg plastyki powiek na NFZ jest możliwy?
-
Nauka makijażu
-
Przedszkole dla każdego dziecka