Skip to main content

Arteterapia - cechy szczególne, metody działania, wykorzystanie

Wykorzystywanie muzyki, sztuki czy innej formy artyzmu do rozwoju i pracy nad sobą, to coraz bardziej popularne działania. Dzięki wielu walorom jakie posiada sztuka możliwe jest wpływanie na psychikę ludzką zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Tego rodzaju zajęcia określane są jako arteterapia i wykorzystywane w wielu celach.

Kurs arteterapii w SensArte w Warszawie


Czym jest arteterapia? 


Arteterapia to technika wykorzystywana w różnego rodzaju terapii oraz rehabilitacji, której głównym narzędziem jest sztuka. Artyzm ten może występować w wielu formach, a najbardziej popularnymi są taniec, muzyka, teatr, malarstwo, rzeźba, itp. Terapia poprzez sztukę to doskonały sposób na usprawnianie procesów myślowych, kreatywności, pamięci oraz inteligencji. Dzięki wykonywaniu poszczególnych zadań równocześnie kształtują się cechy motoryczne i manualne. Kursy arteterapii, świadczone przez wyspecjalizowane Centra jak sensarte.pl w Warszawie, zdobywają w Polsce coraz większą popularność.


Jakie efekty przynosi arteterapia?


Głównym celem zajęć artystycznych jest kształtowanie własnych zainteresowań i pasji. Dzięki odpowiednio poprowadzonym zajęciom możliwe jest także nabywanie nowych umiejętności oraz doświadczenia. Zadaniem terapii z wykorzystaniem sztuki jest również poprawa nastroju, własnej wartości oraz samoakceptacji. Efektem tego rodzaju działań są przede wszystkim:

  • możliwość uzewnętrznienia własnych potrzeb, emocji i myśli,
  • nauka współpracy i współuczestnictwa,
  • kształtowanie wielu cech fizjologicznych,
  • wyjście z depresji i stanów lękowych,
  • zapobieganie starzeniu się organizmu - w tym procesów myślowych np. seniorów.

Arterapia z perspektywy pacjenta i terapuety

Tego rodzaju zajęcia wykorzystywane mogą być na wielu poziomach edukacji. Są one idealny rozwiązaniem dla dzieci posiadających problemy emocjonalne oraz ekonomiczne. Młodzieży wywodzącej się z rodzin trudnych i patologicznych.
Zajęcia arteterapii to także świetny pomysł na aktywność seniorów. Terapia poprzez sztukę usprawnia intelektualnie. emocjonalnie i fizycznie. Wielu psychologów docenia wyjątkowy wpływ arteterapii na pacjentów, poszeszerzając swoje kompetencje. Taki kurs w ofercie swojej posiada również akademia arteterapii SensArte mieszcząca się w Warszawie. Kursy skierowane są do osób pragnących rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć nową, cenną wiedzę.

Tworzenie obrazu podczas zajęć arteterapeutycznych w SensArte

 

Metody stosowane w arteterapii

Arteterapia posiada wiele wartościowych walorów, gdyż możliwa jest do wykorzystania na wiele sposobów. Wśród najczęściej stosowanych metod terapii znajdują się

  • muzykoterapia - zajęcia związane z słuchaniem, śpiewaniem, a także tworzenie różnorodnych melodii,
  • choreoterapia - aktywność muzyczna ujawniająca się w tworzeniu układów tanecznych oraz wykonywaniu przygotowanych formacji,
  • biblioterapia - zajęcia literackie, na których głównymi technikami terapii są czytanie, pisanie własnych treści, artykułów, wierszy, itp., słuchanie bajek i poezji.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Marzą mi się takie schody z marmuru 😍 Ślicznie wyglądają i kojarzą ...
Jestem w szoku jak ostatnio klimatyzacja robi się coraz bardziej ...
Windy na pierwszym zdjęciu wyglądają przerażająco... W życiu nikt by ...
Paulina 1 miesięcy temu Kominki portalowe
Marzy mi się kominek w domu... Te kominki portalowe, o ...
Ciekawą biżuterię można znaleźć u jubilera Łodzińscy, w tym właśnie ...